Projekty hal magazynowych: od planu do realizacji

wtorek, 14 listopada 2017 r., 15:14
fot. nadesłane

Każdy budynek powstaje na bazie wcześniej utworzonego planu. Nawet magazyn, który tylko z pozoru wydaje się zwykłą, prostokątną bryłą niewymagającą większego zaangażowania architektów. Hale magazynowe są jednak konstrukcjami zaawansowanymi, na których etapie planowania i projektowania muszą być ujęte bardzo liczne czynniki wpływające potem na ich funkcjonowanie. To od czego, czy projekt hali magazynowej zostanie wykonany profesjonalnie, zależy późniejsze efektywne i produktywne działanie takiego budynku.

Profesjonalny plan

Ujęcie w projekcie hali podstawowych elementów to pierwszy krok do sukcesu. Czym one jednak dokładnie są? Przede wszystkim projektanci muszą ująć rzeczy dość oczywiste:

- umiejscowienie hali wraz z drogami dojazdowymi
- instalacje ociepleniowe, chłodzące, oświetlenie
- wielkość i konstrukcja samego budynku
- układy wewnętrzne, dopasowane rozmiary, wysokość

Są to elementy, które muszą zostać odpowiednio rozplanowane już na etapie samego projektowania hali magazynowej. Przede wszystkim jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót należy dokładnie ustalić cel przeznaczenia takiego obiektu oraz formę, w jakiej będzie wykorzystywany przez końcowego klienta. Projekty hal różnią się bowiem od siebie w zależności od tego czynnika: inaczej tworzy się chłodnie, inaczej zwykłe magazyny, jeszcze inaczej powstają hale, gdzie przechowywane są towary o szczególnej wrażliwości cieplnej. Projekt hali magazynowej musi obejmować ten wymóg i we właściwy sposób przygotować budynek do składowania tego typu produktów.

O tym trzeba pamiętać

Drugą, lecz równie ważną kwestią jest zaprojektowanie w hali rozłożenia systemów zasilania, oświetlenia, przeciwpożarowych i sanitarnych. Jeśli hala magazynowa obsługiwana będzie przez automatyczny system smart-zarządzania, należy to również ująć w pierwotnym projekcie. Ma to bowiem wpływ na późniejsze prace wewnątrz budynku: ustawianie regałów oraz tworzenie wewnętrznych dróg transportu.

To właśnie te ostatnie czynniki sprawiać mogą najwięcej trudności projektantom, ponieważ zaplanowanie rozłożenia regałów, półek, pomostów, antresoli wcale nie jest takie proste. W dużej mierze decydują tu kwestie przeznaczenia hali: składowane towary wielkogabarytowe nie wymagają dużej ilości regałów, z kolei jeśli hala mieścić będzie głównie małe elementy, konieczne będzie wyposażenie jej w znaczą liczbę półek.

Gdzie budować halę?

Jeszcze innym elementem projektowania hal magazynowych jest wybór miejsca, gdzie powinna ona powstać. Zdecydowanie musi ona znajdować się blisko węzłów komunikacyjnych, aby zapewniać odpowiednie zaplecze transportowe. To decyzją inwestora powinna być właściwa lokalizacja w mieście, na przedmieściach lub poza ośrodkami miejskimi, ale za to blisko na przykład autostrady lub innej drogi szybkiego ruchu. Najczęściej decydują tu czynniki praktyczne, czyli nie tylko kwestie komunikacyjne, ale również dostępność siły roboczej i dostęp do pracowników, którzy zapewnialiby odpowiednią obsługę magazynu.

Informacje dzięki wiedzy http://depenbrock.pl/oferta

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.