Strażacy z Konarzyn zrzekają się ekwiwalentu, by inwestować w sprzęt

poniedziałek, 13 listopada 2017 r., 16:57
fot. AL

Zmiana zarządu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Konarzynach, przyniosła też zmiany w jej działalności. Od półtora roku tamtejsi strażacy nie pobierają przysługującego im ekwiwalentu za udział w akcjach. Zrzekają się go na rzecz jednostki. Wolą bowiem inwestować w sprzęt, by nieść jeszcze szybciej skuteczną i profesjonalną pomoc potrzebującym.

Nie bez powodu nazywa się ich strażakami-ochotnikami. Za swoją służbę nie otrzymują wynagrodzenia, choć należy się im ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i szkoleniach. Jego wysokość drogą uchwały ustala rada gminy. W gminie Stara Kiszewa stawka za godzinę działań wynosi on 9 zł. Często jednak środki te nie trafiają bezpośrednio do kieszeni druhów, ale do wspólnego budżetu jednostki.

W ten sposób postępują członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Konarzynach, na czele której od półtora roku stoi nowy zarząd. Od tej pory druhowie zrzekają się ekwiwalentu za udział w działaniach oraz szkoleniach i przekazują go na rzecz jednostki.

- Pieniądze za udział w akcjach może nie są zbyt duże, ale przekazując je do wspólnego budżetu, możemy sukcesywnie doposażać naszą jednostkę w nowe narzędzia i sprzęt. W ostatnim czasie udało nam się zakupić aparaty dróg oddechowych oraz motopompę szlamową, a więc sprzęt o łącznej wartości ponad ośmiu tysięcy złotych - mówi Karol Wołoszyk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Konarzynach.

- Otrzymaliśmy także pilarkę o wartości 3.500 zł. W tym przypadku, w związku z sierpniową nawałnicą, w zakupie wsparła nas gmina Stara Kiszewa. W usuwaniu skutków nawałnicy w Dywanie braliśmy udział czteroosobową ekipą. Dysponowaliśmy tylko jedną pilarką. Trzech strażaków pracowało przy użyciu swoich prywatnych pilarek - dodaje.

Ponadto dzięki uzbieranym środkom z ekwiwalentu ochotnicy zakupili również dziesięć latarek nahełmowych oraz dziesięć par rękawic bojowych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.