Ochotnicy z Kościerzyny znów ruszają do akcji

poniedziałek, 13 listopada 2017 r., 13:43
fot. AL

Powstała w 1889 roku. W swoich szeregach posiada około czterdziestu członków. Jeszcze do ubiegłego roku jej działalność ograniczała się do organizacji zawodów sportowo-pożarniczych, czy turniejów wiedzy pożarniczej. W tegorocznych statystykach widnieje już jako jednostka z kilkunastoma wyjazdami na koncie. Mowa o Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościerzynie, która po kilkudziesięciu latach przerwy, reaktywuje działalność ratowniczo-gaśniczą.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościerzynie to jednostka z wieloletnimi tradycjami. Założona została w 1889 roku. Za dwa lata druhowie będą świętować jubileusz 130-lecia istnienia jednostki.

- Jest to jedna z pierwszych ochotniczych straży pożarnych w Pomorskiem. Do 1951 roku, a więc do powstania zawodowej straży pożarnej, na terenie Kościerzyny działała tylko OSP, z przerwą na okres okupacji, kiedy funkcjonowała tu niemiecka straż pożarna. Po 1951 roku działalność ratownicza ulegała osłabieniu. Ta część działalności przeszła na barki zawodowej straży pożarnej - mówi bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie oraz członek OSP Kościerzyna.

- Formalnie jednostka nigdy nie przestała istnieć i zawsze czymś się zajmowała. Zasługą OSP jest działalność naszej grupy ratownictwa wodno-nurkowego. To ochotnicy jako pierwsi zaczęli nurkować oraz pozyskiwać sprzęt dzięki środkom miejskim. Nadal w zgrupowaniach Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego, jak i akcjach edukacyjnych biorą udział ochotnicy. Obecnie grupa działająca przy JRG Kościerzyna jest najprężniejszą grupą w województwie - zaznacza.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościerzynie liczy około 40 członków, w tym strażaków zawodowych, strażackich emerytów i grono osób niezwiązanych z zawodową strażą pożarną. Dysponuje między innymi dwoma samochodami - Żukiem i Uazem. Na przestrzeni ostatnich dekad działalność jednostki skupiała się wokół organizacji zawodów sportowo-pożarniczych, jak i turniejów wiedzy pożarniczej.

W tym roku uległo to zmianie. Ochotnicy mają na swoim koncie już kilkanaście wyjazdów, głównie do pompowania wody z zalanych dróg, czy posesji.

- Gmina miejska Kościerzyna jest jedyną gminą, która nie ma ochotniczej straży pożarnej. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ochrona przeciwpożarowa jest zadaniem własnym gminy. Większość działań na terenie miasta realizowała państwowa straż pożarna. Ten rok szczególnie pokazał, że są takie dni, że PSP jest zaangażowania w działania poza miastem. Wówczas Kościerzyna nie ma swoich sił, by mogły działać przy mniejszych zdarzeniach typu usuwanie gałęzi z dróg, czy zalania. W tego typu akcjach działają jednostki z gmin ościennych, utrzymywane przez te samorządy. Stąd też inicjatywa reaktywacji OSP Kościerzyna - wyjaśnia bryg. Tomasz Klinkosz.

Mimo iż pierwsze wyjazdy mają za sobą i poczynili pierwsze kroki do reaktywacji działalności ratowniczej, to przed ochotnikami sporo pracy.

- Reaktywacja nie jest takim prostym procesem. Aby działać trzeba mieć bowiem pieniądze. W projekcie budżetu miasta na przyszły rok zapewnione są pieniądze na funkcjonowanie OSP. 25 października rada miasta przyjęła uchwałę o wysokości ekwiwalentu dla strażaków. Pełny rozwój bojowy na pewno potrwa. Mamy obietnicę burmistrza, że jeśli OSP będzie działać, to w budżecie znajdą się środki na zakup dla jednostki samochodu bojowego, który pozwoli nam działać w pełnym zakresie - podsumowuje kościerski komendant.

Kościerscy ochotnicy w swoich szeregach mają szefostwo Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie. Zastępca komendanta Tomasz Holc pełni rolę skarbnika w jednostce. Komendant Tomasz Klinkosz po służbie w PSP, będzie pełnił rolę kierowcy w OSP.

- Jeśli czas będzie mi pozwalał, a więc w weekendy, wieczorami, czy nocy, będę wyjeżdżał do akcji jako ochotnik - przyznaje.

Ochotnikom z Kościerzyny życzymy tylu powrotów, ile wyjazdów.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.