Kościerzyna. Uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

sobota, 11 listopada 2017 r., 14:44
fot. AL

W Kościerzynie uroczyście uczczono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie liczne delegacje przybyły pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla, gdzie złożono kwiaty.

Powiatowe obchody Dnia Niepodległości w Kościerzynie rozpoczęto mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Po niej poczty sztandarowe, delegacje przedstawicieli władz samorządowych, szkół oraz instytucji i organizacji działających na terenie powiatu przemaszerowali pod Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Chrystusa Króla. Tam złożono wiązanki kwiatów.

- Po 99 latach od czasu odzyskania przez Polskę wolności, podobnie jak w minionych latach, gromadzimy się w tym miejscu, by oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za to, by nasz naród doczekał się upragnionej, wolnej Ojczyzny. Dziś, po 99 latach, chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Marszałek Piłsudski mówił: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości." Czując odpowiedzialność, także za przyszłe, młode pokolenie, musimy wszyscy czynić starania, by pamięć i wdzięczność, za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, nigdy w naszej świadomości nie umarła! - podkreślała w swoim wystąpieniu starosta kościerski, Alicja Żurawska.

Jak dodawała, nasza przeszłość, która została naznaczona krwią i ofiarą życia naszych przodków, zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy - 11 listopada 1918 roku.

- Pamiętajmy, że współczesny patriotyzm nie musi koniecznie oznaczać dla nas poświęcenia, ofiary krwi, czy dokonywania dramatycznych wyborów. Współczesny patriotyzm to szacunek do historii i kultury, symboli narodowych, języka polskiego, pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach i ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny, to w końcu nasza codzienna, sumienna praca, szczególnie, gdy wykonywana jest na rzecz mieszkańców - zarówno całej Polski, jak i tych małych, samorządowych Ojczyzn - kontynuowała starosta Żurawska.

W związku z przyszłoroczną setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości starosta zamierza powołać Komitet Powiatowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

- W jego skład wejdą przedstawiciele duchowieństwa, środowisk kultury i nauki, oświaty, samorządu terytorialnego, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych. Zadaniem nas wszystkich będzie godne upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską - podsumowała starosta Alicja Żurawska.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.