Nowy wóz bojowy dla kościerskich strażaków

piątek, 10 listopada 2017 r., 14:15
fot. AL

Kościerscy strażacy mogą pochwalić się nowym nabytkiem. W czwartek do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie trafił nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault z częściowym wyposażeniem. Tym samym kościerska jednostka, pod względem wieku swoich pojazdów, jest jedną z najlepiej wyposażonych w województwie.

Zbiornik o pojemności 3.000 litrów, wydajność autopompy 1.600 litrów na minutę, silnik o mocy 280 KM, napęd na cztery koła oraz sześcioosobowa kabina - to parametry nowego nabytku Komendy Powiatowej PSP w Kościerzynie.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault trafił do kościerskich strażaków wprost z linii produkcyjnej. Wyposażony jest w sześć aparatów oddechowych, radiotelefony przenośne, latarki, piłę ratowniczą, węże W42, sprzęt burzący, prądownice, kurtyny wodne, agregat oddymiający, czy wciągarkę.

W jednostce jest od czwartku. Na włączenie do podziału będzie musiał jednak jeszcze poczekać.

- Przez okres tygodnia, dwóch będziemy zapoznawać się ze sprzętem. Każdy kierowca będzie musiał odbyć tzw. jazdę adaptacyjną. Poznać wszystkie możliwości samochodu - mówi bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

Zakup nowego samochodu to koszt 811.000 zł, z czego 506.000 zł pochodziło z budżetu państwa w ramach ustawy modernizacyjnej. 280.000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, z kolei pozostałą część zapewniła gmina Kościerzyna.

Nowy wóz zastąpi 16-letnie renault.

- O tym, gdzie trafi nasz dotychczasowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, zadecyduje Komendant Główny PSP. Będę jednak wnioskował o to, aby został przekazany do OSP Korne, która posiada blisko 40-letniego Stara. Jest to jednostka rozwijająca się, bardzo aktywna, która jest w stanie wyjechać do akcji także w ciągu dnia. Drzemie w niej potencjał. Trzeba ją wspomóc autem, aby w ten sposób zapewnić im pełną gotowość bojową - podkreśla bryg. Tomasz Klinkosz.

Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich lat Komenda Powiatowa PSP w Kościerzynie pozyskała aż kilka nowych wozów, w tym samochód lekki ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą marki Iveco, średni samochód ratownictwa wodnego Iveco, Nissana Navarę, czy operacyjną skodę.

- Myślę, że średnia wieku naszych pojazdów jest jedną z lepszych w województwie - podsumowuje bryg. Tomasz Klinkosz, komendant KP PSP w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.