Gmina Dziemiany. Przebudowa oczyszczalni ścieków Schodno

piątek, 10 listopada 2017 r., 11:58
fot. internet/pixabay

Podpisano umowę z wykonawcą na przebudowę biologicznej oczyszczalni ścieków w miejscowości Schodno. Prace mają zostać zrealizowane do końca roku.

Całkowity koszt robót ma wynieść prawie 650.000 zł. Gmina uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku w kwocie 230.000 zł. Pozostała część inwestycji zostanie sfinansowana z zaciągniętego przez gminę kredytu w wysokości 260.000 zł, a także ze środków własnych.

- Koszt tej inwestycji jest bardzo duży, jednak jest ona bardzo opłacalna ze względów ekologicznych. To oczyszczalnia, która obsługuje region bardzo cenny przyrodniczo. Przypisane do niej jest kilka gospodarstw rolnych, kilkadziesiąt budynków letniskowych, a także cały kompleks Zielonej Szkoły - wyjaśnił Leszek Pobłocki, wójt gminy Dziemiany.

- Oczyszczalnia ścieków w miejscowości Schodno jest oczyszczalnią biologiczną, tam nie ma mechaniki i chemii. Dlatego ma również walor edukacyjny. Młodzież przyjeżdżająca do Zielonej Szkoły odbywa na jej terenie zajęcia - dodał.

W zakres inwestycji będzie wchodzić przebudowa istniejącej i funkcjonującej już oczyszczalni ścieków. Prace obejmą modernizację zasilania elektroenergetycznego, a także zagospodarowanie terenu poprzez likwidację istniejących komór zbiorników betonowych. Ponadto zostanie zbudowany nowy ciąg technologiczny urządzeń do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych, a także nastąpi przebudowa układu odprowadzania ścieków oczyszczonych do gruntu.

Umowa z wykonawcą robót, Zakładem Usługowo-Produkcyjno-Handlowym "Hirsz" ze Stężycy, którego wyłoniono na drodze przetargu, została już podpisana. Prace mają zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.