Wycinka drzew nad Jeziorem Liniewskim będzie mieć swój finał w sądzie

środa, 8 listopada 2017 r., 09:45
fot. archiwum/AL

Skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie zakończyło się policyjne postępowanie w sprawie wycinki drzew nad Jeziorem Liniewskim. Urzędnicy z kolei zawiesili swoje postępowanie z uwagi na to, że sprawczyni wycinki złożyła do sądu wniosek o zasiedzenie przylegającej do jeziora działki.

O sprawie pisaliśmy w marcu br. Wówczas pracownicy Urzędu Gminy w Liniewie otrzymali informację o tym, że nad brzegiem Jeziora Liniewskiego dokonano wycinki drzewa, co miało się odbywać w lutym, a więc w okresie obowiązywania reformy Szyszki.

W związku z zawiadomieniem przeprowadzono oględziny terenu. Okazało się, że drzewa wycięto na terenie prywatnym, na działce przylegającej do jeziora, jak i nad samym akwenem. Łącznie kilkaset sztuk.

Zgodnie z ustaleniami zarządcy jeziora, część drzew najprawdopodobniej usunięto z terenu będącego własnością Skarbu Państwa. W związku z tym urzędnicy wszczęli postępowanie wyjaśniające w sprawie ewentualnego wycięcia drzew bez zgody właściciela. Z kolei właścicielka nieruchomości wskazywała, że jej działka sięga aż do samego jeziora, co potwierdzała także okazana przez nią mapka.

Postanowiła też złożyć do sądu wniosek o zasiedzenie terenu graniczącego z jeziorem. To stało się też powodem zawieszenia przez samorząd prowadzonego postępowania administracyjnego.

- Po rozstrzygnięciu sądu w tej sprawie, dalej będziemy prowadzić postępowanie. Wynik naszego postępowania zależy bowiem od ustalenia własności terenu, na którym dokonano wycinki drzew - mówi Piotr Piwowarczyk z Urzędu Gminy w Liniewie.

Tymczasem swoje postępowanie zakończyła policja.

- Prowadzący postępowanie funkcjonariusze Posterunku Policji w Liniewie na podstawie ustawy O ochronie przyrody art. 127 w związku z nielegalną wycinką drzewa skierowali do sądu wniosek o ukaranie - informuje rzecznik kościerskiej policji, asp. Piotr Kwidziński.

Rozprawę zaplanowano na koniec listopada.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.