Listwy przypodłogowe - jakie wybrać?

środa, 8 listopada 2017 r., 10:01
fot. nadesłane

Chociaż w natłoku pracy związanej z remontem i wykończeniem domu lub mieszkania wybór listew przypodłogowych może wydawać się czystą formalnością, warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu. Oprócz oczywistych rozterek dotyczących koloru tego elementu, szerokim zagadnieniem jest również surowiec, z jakiego będzie on wykonany. Zanim chwycimy za paletę barw, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych tworzyw.

Listwy przypodłogowe - od przybytku głowa nie boli?

Producenci oferują nam wiele możliwości w kwestii materiału, z jakiego wykonane będą nasze listwy. W ofercie sklepów z artykułami wykończeniowymi znajdziemy listwy przypodłogowe wykonane z drewna, z aluminium, polimeru, listwy MDF czy też elastyczne FLEX. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które tworzywo jest najlepsze. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz pewnych właściwości wnętrz naszego domu lub mieszkania. Każdy rodzaj listew może być doskonałym lub też zupełnie nietrafionym wyborem. Właśnie dlatego warto zapoznać się ze specyfiką każdego surowca i dopiero wtedy dokonywać selekcji.

Klasyczna drewniana elegancja

Listwy przypodłogowe wykonane za drewna uznawane są za najbardziej klasyczne i szlachetne. Uchodzą również za wyjątkowo trwałe. Niestety wiąże się z tym ich stosunkowo wysoka cena. Powinno się je dopasowywać do drewnianej podłogi. Chociaż do niedawna panowało przekonanie, że ten typ listew najlepiej zamówić u producenta parkietu, część sklepów oferuje uniwersalne, pasujące do wielu podłóg listwy. Aby jeszcze bardziej ułatwić nam wybór, niektóre z drewnianych listew spreparowane są tak, by możne je było pomalować na dowolny kolor. Znajdziemy je najczęściej w internetowych sklepach ze sztukaterią wewnętrzną typu www.dekorplanet.pl. Można je malować kilkukrotnie. Chociaż największą popularnością cieszą się listwy wykonane z buku, swoich zwolenników mają również dębowe, jesionowe, lipowe, sosnowe oraz wykonane z egzotycznych gatunków drzew.

Mocne strony polimeru

Wykonane z polimeru listwy przypodłogowe już od wielu lat cieszą się największą popularnością. Decyduje o tym zapewne ich niewygórowana cena idąca w parze z wysoką jakością. Wyjątkowo odporne na działanie wody oraz stale panującą wilgotność, często montowane są w kuchniach i łazienkach. Jest to kolejny rodzaj listew, które możemy pomalować na wybrany przez nas kolor. Cechuje je także łatwy montaż - można je ze sobą łączyć przy użyciu specjalnego kleju. Długa lista zalet sprawia, że to właśnie te listwy kupujemy najchętniej.

Nowoczesny minimalizm listew wykonanych z aluminium

Aluminiowe listwy przypodłogowe doskonale doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Beton, szkło czy kamień potrzebują innego wykończenia, niż to drewno czy polimer. Oprócz wyjątkowych walorów estetycznych, wykonane z aluminium listwy cechuje także doskonała trwałość. One również mogą poszczycić się na wysoką odporność na wodę oraz wilgotność, dzięki czemu z powodzeniem można je stosować w kuchni lub łazience. Świetnie komponują się z rozmaitymi rodzajami podłóg, w tym z kafelkami.

Listwy przypodłogowe MDF

Używanie MDF, czyli płyty pilśniowej średniej gęstości z włókien drzewnych, jest rozwiązaniem stosowanym od lat z ogromnym powodzeniem. Tworzywo to łączy wysoką jakość wykończenia z dobrą trwałością. Specjaliści ze sklepu www.dekorplanet.pl ostrzegają jednak, że w przypadku listew przypodłogowych MDF należy zwrócić uwagę na jakość samego tworzywa. Listwy wykonane z niskiego gatunkowo MDF mogą puchnąć lub łamać się. Nie polecają również stosowania tego typu listew w pomieszczeniach, w których często panuje wysoka wilgotność. Są one jednak bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, zaś producenci oferują naprawdę szeroki wybór, dzięki czemu listwy przypodłogowe wykonane z MDF stylistycznie możemy dopasować niemalże do każdego typu wnętrza.

Elastyczne listwy przypodłogowe FLEX

W odpowiedzi na coraz częściej występujące nietypowe kształty pomieszczeń powstały elastyczne listwy przypodłogowe FLEX. Chociaż jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, już zdobyło sobie wierne grono zwolenników. Na pierwszy rzut oka listwy te przypominają listwy polimerowe, posiadają jednak szereg właściwości umożliwiający wykorzystanie ich w pokojach o niestandardowych krzywiznach. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że możemy je pomalować na dowolny preferowany przez nas kolor, należy jednak pamiętać, by zrobić to dopiero po ich zamontowaniu. W przeciwnym razie farba może pomarszczyć się lub nawet odpaść.

Gdy już zdecydujemy, jaki rodzaj, stylistyka oraz kolor listew przypodłogowych pasują do wnętrza naszych pomieszczeń, nadejdzie pora ich montażu. Chociaż większość listew zamontować możemy samodzielnie, warto uprzednio skonsultować się z fachowcem. Źle założone listwy mogą nie spełniać swojego podstawowego zadania - maskowania szczeliny dylatacyjnej. Ściany naszych domów oraz mieszkań stale "pracują", więc jeśli chcemy, by listwy przypodłogowe efektywnie służyły nam przez lata, ich montaż musi nastąpić z zachowaniem odpowiedniej dokładności oraz precyzji.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.