Co trzecie dziecko doświadcza przemocy ze strony bliskich. Widzisz? Reaguj!

poniedziałek, 6 listopada 2017 r., 08:11
fot. archiwum/Punkt Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie

19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W związku z tym od 1 listopada trwa kampania "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Jej symbolem w powiecie kościerskim są niebieskie ludziki rozstawione w różnych instytucjach, które mają skłaniać mieszkańców do rozmów na temat tego wbrew pozorom nierzadkiego zjawiska i wyrażać swój sprzeciw wobec niego.

Zgodnie z danymi z ogólnopolskiej diagnozy problemu przemocy wobec dzieci, co trzecie dziecko w wieku 11-17 lat doświadcza przemocy ze strony bliskiego dorosłego. Jak wynika z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 3 na 10 dzieci w Polsce doświadczyło przemocy ze strony dorosłych, 6 na 10 dzieci dotyka przemoc rówieśnicza, co 5 dziecko pada ofiarą cyberprzemocy, co 7 dziecko doświadczyło wykorzystania seksualnego. Problem ten nie jest więc zjawiskiem marginalnym, dlatego kościerskie instytucje również postanowiły włączyć się w ogólnopolską kampanię Fundacji Po drugie "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".

- W związku z kampanią na terenie naszego powiatu, podobnie jak w ubiegłym roku, w urzędach, instytucjach i placówkach służby zdrowia pojawią się niebieskie banery w kształcie ludzkiej postaci, które będą zawierać informacje dotyczące miejsc w jakich można szukać pomocy, gdzie można dowiedzieć się w jaki sposób reagować kiedy jest się świadkiem krzywdzenia dzieci - mówi Magdalena Milewczyk z Punktu Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie.

W ramach kampanii we wtorek, 7 listopada Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie zaprasza do udziału w forum dyskusyjnym "Masz obowiązek, nie tylko prawo - Reaguj!", które rozpocznie się o godzinie 10. w sali konferencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

- Ponadto 17 listopada pracownicy zaangażowanych instytucji będą mieli przypiętą pomarańczową wstążkę na piersi - symbol kampanii. Kolor pomarańczowy jest kolorem ostrzegawczym. Ten symbol ma być pretekstem do podjęcia rozmowy na temat krzywdzenia dzieci i młodzieży. W ramach kampanii wyszliśmy także z ofertą warsztatową skierowaną do osób, które chciałyby popracować nad relacjami partnerskimi i rodzicielskimi - zaznacza Magdalena Milewczyk.

Rodzice małych dzieci mogą skorzystać z warsztatów "Jak z miłością i szacunkiem wyznaczyć dziecku granicę - Bez Klapsa". Drugi warsztatów "Wyrażam emocje, rozładowuję napięcie"jest ukierunkowane na akceptowalne społecznie rozładowywanie napięć oraz na pracę na emocjach. Warto także dodać, że ruszyły również spotkania dla rodziców i opiekunów dzieci eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi.

W ramach kampanii przewiduje się też szkolenie dla kadr pomocy społecznej "Prawna ochrona dzieci doświadczających przemocy i wykorzystywania seksualnego" realizowane przez przedstawicieli Fundacji Dajemy Dzieciom Siłe..

- Zachęcamy wszystkich do rozmowy o tym niezwykle ważnym problemie społecznym jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży oraz do sięgania po materiały, które w ramach Kampanii przygotowaliśmy - zachęca Magdalena Milewczyk z Punktu Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie.

Organizatorem kampanii w powiecie kościerskim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Punkt Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie wraz ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościerzynie, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Kościerzynie oraz Komendą Powiatową Policji w Kościerzynie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.