IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu

sobota, 28 października 2017 r., 11:06

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa pomorskiego ostrzeżenie I i II stopnia w związku z silnymi wiatrami i intensywnymi opadami deszczu. Na Kaszubach wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 75 km.

Najsilniej ma powiać w strefie brzegowej, gdzie przewidziano sztorm oraz w pasie nadmorskim, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia. Dla powiatów kartuskiego i kościerskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia zagrożenia zarówno pod względem silnego wiatru, jak intensywnych opadów dezczu.

- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 75 km/h, z północnego zachodu oraz wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, miejscami do 35 mm - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zgodnie z komunikatami przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Należy pamiętać, by przy silnym wietrze nie wychodzić bez potrzeby z domu, nie podróżować samochodem jeśli nie jest to konieczne. Warto także odpowiednio zabezpieczyć okna i drzwi oraz elementy znajdujące się na balkonach i podwórzach, które mógłby porwać wiatr. Warto też zadbać o to, by nie pozostawiać samochodu pod trakcjami elektrycznymi i drzewami.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.