W nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę dłużej

środa, 25 października 2017 r., 13:51
fot. internet/pixabay

W ten weekend noc będzie dłuższa. A to dlatego, ponieważ po raz drugi w tym roku przestawiamy zegarki. Przechodzimy z czasu letniego na zimowy. W jaki sposób przesunąć wskazówki zegara? I czy w Polsce robimy to po raz ostatni?

Dokładnie w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Trzeba będzie przesunąć wskazówki zegara do tyłu, z godziny 3.00 na 2.00. W efekcie tego większość z nas pośpi o godzinę dłużej. Są też jednak tacy, którzy o godzinę dłużej będą pracować.

Zasady zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie przestrzegamy w Polsce od roku 1977. W naszym kraju reguła ta obowiązywała też w latach 1957-1964, a także od roku 1946 do roku 1949. Ponadto zegarki przestawiane były w Polsce w okresie międzywojennym. Jako pierwsi na świecie tę praktykę wprowadzili Niemcy podczas I wojny światowej, a było to dokładnie 30 kwietnia 1916 roku.

Na świecie zmiana czasu obowiązuje w 70 państwach. W Europie zegarków nie przestawiają Białorusini, a także mieszkańcy Islandii. W Unii Europejskiej norma ta ustanowiona jest bezterminowo na mocy obowiązującej dyrektywy ze stycznia 2001r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

W Polsce natomiast zmiana czasu regulowana jest przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Poprzednie obowiązywało do roku 2016. W listopadzie ubiegłego roku wydane zostało kolejne rozporządzenie, które przedłuża stosowanie czasu letniego i zimowego do roku 2021.

W październiku br. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt ustawy posłów PSL, zgodnie z którą ma nastąpić odejście od zmiany czasu. Projekt musi zyskać poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta. Wówczas czas zmieniany będzie jeszcze w marcu 2018 roku.

Główną przyczyną wprowadzenia zmiany czasu miało być efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, co w konsekwencji przekłada się na oszczędność energii elektrycznej. Aktualnie nie ma jednak danych mówiących o tym, jakoby ta zmiana rzeczywiście przynosiła korzyści. Zdania na ten temat są podzielone. Nie ma też konkretnych badań, których wynik potwierdzałby wpływ takiego przestawiania zegarków na zdrowie człowieka. Faktem jest jednak, że zmiana czasu m.in. kursowania pociągów, czy autobusów jest pewnym utrudnieniem dla podróżujących.

Wiele zegarków w urządzeniach takich jak tablety, czy telefony komórkowe przestawia się automatycznie na odpowiednią godzinę. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić osobiście, czy w niedzielę rano, 29 października wszystkie nasze zegarki wskazują czas zimowy.

Powrót do czasu letniego nastąpi jak co roku w ostatni weekend marca. W roku 2018 przestawiamy zegarki w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.