Turystyka obroniła się mimo złej pogody - podsumowanie sezonu

wtorek, 24 października 2017 r., 11:59
fot. archiwum

Tegoroczne lato nie rozpieszczało turystów. Deszczowy lipiec, a także sierpniowe nawałnice odbiły się na sezonie turystycznym w powiecie kościerskim. Jednak mimo że pogoda nie była najlepsza, to i tak udało się zrealizować wiele turystycznych przedsięwzięć. Powiat kościerski wie jak przyciągnąć turystę, nawet wbrew niesprzyjającym warunkom atmosferycznym.

Choć pogoda nie dopisała, to poszczególne jednostki turystyczne przygotowane były na taką ewentualność. Niedogodności pogodowe nadrabiały wówczas atrakcje, takie jak chociażby nowa wystawa w skansenie we Wdzydzach.

- Z pewnością sierpniowe załamanie pogody wpłynęło dość mocno na ilość odwiedzających nasze muzeum, co zresztą jest dość oczywiste. Bardzo dużo miejsc turystycznych ucierpiało w regionie. Ale w przekroju całego sezonu my odczuliśmy to dość nieznacznie. Zainteresowanie turystów wzbudziła między innymi ekspozycja "Muzeum do zabawy?". Była to interaktywna wystawa poświęcona początkom naszego muzeum, a także muzealnictwa skansenowskiego w ogóle, kolekcjonerstwu, etnologii itp. - mówił Bartosz Stachowiak z Muzeum we Wdzydzach.

Podobne było w Hotelu Szarlota. Znakomita oferta dla turystów, a także bardzo dobra lokalizacja wygrały z gorszą pogodą.

- Turystów najbardziej interesowała plaża, dobra kuchnia, cisza, spokój i to właśnie znaleźli u nas. Oprócz tego wiele osób przyciągnęły warsztaty muzyczne Suzuki - powiedziała Ania Lange z Hotelu Szarlota.

- Sezon turystyczny uważamy za udany, jedynie końcówka sierpnia po tych nawałnicach była nieco gorsza. Staramy się obłożyć sobie sezon grupami i koloniami, dlatego de facto nie odczuliśmy tego aż tak bardzo. Przyjeżdżali do nas goście z Trójmiasta, Bydgoszczy, Torunia. Byli także turyści ze Śląska, okolic Lublina, Krakowa, którzy przyjeżdżali na dłużej, na przykład na dwa tygodnie. Przybyło też dużo Włochów - dodała.

Turyści, którzy przez nie zawsze udana pogodę, nie mogli wypoczywać aktywnie, zdecydowali się ponadto na zwiedzanie Muzeum Ziemi Kościerskiej.

- Pomimo trudności spowodowanych nieprzewidywalną pogodą, tegoroczny sezon turystyczny oceniamy pozytywnie. Kościerzyna jest warta zobaczenia nawet w niezupełnie przyjemnych warunkach. Turyści w niepogodę chętniej zwiedzają muzea, a kiedy wyjdzie słońce, wybierają się na szlaki. Jak co roku do Kościerzyny swoją bogatą ofertą przyciąga turystów muzeum kolejnictwa. Ciekawe wystawy czasowe oraz cykliczne imprezy stanowią doskonałe uzupełnienie ekspozycji stałej. Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz muzeum akordeonu są bardzo popularnymi miejscami - poinformował Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby w Kościerzynie.

Muzeum przygotowało dla turystów także nowe atrakcje. Coś, czego nie można było zobaczyć podczas ubiegłego roku.

- Ogromnym zainteresowaniem wśród turystów cieszyła się ekspozycja czasowa na temat wzornictwa kaszubskiego, którą przygotowaliśmy specjalnie na sezon - poinformował Krzysztof Jażdżewski.

Choć pogoda w tym roku była gorsza. Nie sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu, to i tak turystów ciągnęło do wyruszenia na szlaki.

- W tym roku można również dostrzec zwiększone zainteresowanie aktywnym spędzaniem czasu, z naciskiem na turystykę rowerową. Wychodząc turystom naprzeciw w ofercie posiadamy wiele materiałów dotyczących szlaków rowerowych, ale również pieszych czy kajakowych - podkreślił Krzysztof Jażdżewski.

- Często mamy gości z Trójmiasta, którzy z racji niedalekiej podróży wracają do nas ponownie. Sporo osób przyjeżdża też z Mazur czy z południa Polski, aby poznać kaszubskie tradycje. Ponadto na Kaszuby przyjeżdżają turyści z terenów bardziej odległych, takich jak Finlandia, Gruzja, Australia. Im więcej kilometrów przebywają, tym bardziej zaskoczeni są kaszubszczyzną - dodał.

- Z największą różnorodnością narodowościową mamy do czynienia oczywiście podczas Festiwalu Folkloru, kiedy odwiedzają nas członkowie zagranicznych zespołów - dopowiedział.

Wiele atrakcji dla turystów, a także mieszkańców przygotował ponadto Kościerski Dom Kultury.

- Udało nam się, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, zrealizować wszystkie zamierzone koncerty i plany. Robiliśmy podczas tych wakacji duże rzeczy, między innymi koncerty, takie jak Dni Kościerzyny. Podjęliśmy się również mniejszych inicjatyw, były to warsztaty dla około trzydziestoosobowych grup, efektem których był koncert "Dopóki stoją góry" - mówił Jan Dittrich, Dyrektor Kościerskiego Domu Kultury.

- Pracy mieliśmy tyle, ile w ubiegłych latach. Myślę, że mieszkańcy byli zadowoleni, mimo tego, że pogoda nie zawsze była dobra. Widać było, że frekwencja dopisywała - powiedziała Kinga Snopek, Kierownik ds. Organizacji Imprez Kościerskiego Domu Kultury.

Choć tegoroczne lato nie rozpieszczało turystów, to i tak sezon letni można uznać za udany. Odpowiednio przygotowana oferta atrakcji kulturalnych, a także znakomite walory krajobrazowe wygrały z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, które dały o sobie znać tylko w małym stopniu.

Sprawdź, jak podsumowano sezon turystyczny w powiecie kartuskim.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.