Kościerzyna. Powiat apeluje o zniesienie opłat za parkowanie przy szpitalu

poniedziałek, 23 października 2017 r., 10:03
fot. nadesłane/Starostwo Powiatowe w Kościerzynie

Z problemem płatnego, całodobowego parkingu pacjenci kościerskiego szpitala zmagają się już od ponad dwóch lat. W odpowiedzi na ich postulaty mieszkańców, powiatowi rajcy zaapelowali do władz i właścicieli szpitala o zniesienie odpłatności za parkowanie, a zarazem zwiększenie miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Najpierw miesiące oczekiwań na wizytę u specjalisty, potem godziny w kolejce do gabinetu i recepta na drogie leki, a dodatkowo też opłata za parking. Tak wygląda los pacjenta Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie od maja 2015 roku. Parking nie tylko jest płatny przez 24 godziny na dobę, ale również siedem dni w tygodniu.

Na dodatkowe opłaty związane z korzystaniem usług szpitala, niejednokrotnie skarżyli się nie tylko mieszkańcy powiatu kościerskiego, ale też ościennych powiatów. Odpowiadając na ich postulaty zadziałać postanowili radni powiatu kościerskiego, którzy podczas ostatniej sesji przyjęli apel w sprawie zniesienia odpłatności za parkowanie przed placówką medyczną, a zarazem zwiększenia miejsc dla osób niepełnosprawnych.

- Utworzenie bezpłatnego parkingu przy szpitalu zwiększy ńwszystkich uczestników ruchu drogowego na ul. Piechowskiego w Kościerzynie. Niejednokrotnie osoby, dla których ptatny parking jest zbyt dużym obciążeniem finansowym, pozostawiając swoje samochody na chodnikach i poboczach, stwarzają ogromne zagrożenie na drodze - podkreślają w apelu radni.

- Na szczególną uwagę zasługują również osoby niepełnosprawne oraz konieczność utworzenia dla nich dodatkowych miejsc parkingowych położonych np. blisko wejść do budynku szpitala. Taka możliwość zaparkowania pojazdu, w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, ma kluczowe znaczenie - dodają.

Jak zauważa powiat, od 1 października szpital realizuje świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co w konsekwencji oznacza, iż znacznie zwiększy się liczba osób korzystających z jego usług.

- Rada Powiatu Kościerskiego spełniając oczekiwania lokalnej społeczności, a także osób mieszkających w sąsiednich powiatach, podejmuje ten apel mając nadzieję na zrozumienie problemu i niezwłoczne podjęcie stosownych działań w celu jego realizacji -akcetntują w apelu radni.

- Powyższe uzasadnione jest nie tylko interesem mieszkańców powiatu kościerskiego, czy też korzyściami uzyskiwanymi w wyniku realizacji przedsięwzięć służących ogółowi w zakresie zadań ciążących na szpitalu, realizowanych na drodze świadczonych usług powszechnie dostępnych, związanych z ochroną zdrowia, ale także respektowaniem konstytucyjnych wartości wspólnych dla całego społeczeństwa jakim jest zapewnienie, niezależnie od sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - podsumowują.

Uchwała w sprawie przyjęcia apelu skierowana została do prezesa Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, a jej treść zostanie przekazana także marszałkowi województwa pomorskiego oraz samorządowcom z powiatu kościerskiego.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.