Handmade a podatki - jak rękodzielnik powinien rozliczać się z Urzędem Skarbowym?

czwartek, 19 października 2017 r., 12:20
fot. nadesłane

Tworzenie rękodzieła to nie tylko fascynująca pasja i niebanalny pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale także zyskujący na popularności sposób zarabiania pieniędzy. Jeżeli rzemiosło rękodzielnika staje się również jego źródłem zarobku, zgodnie z polskim prawem musi on przestrzegać obowiązujących zasad rozliczania dochodów uzyskanych ze sprzedaży wyrobów handmade. Jakie podatki powinien zapłacić twórca i jakie regulacje wiążą się z różnymi typami działalności zarobkowej?

Sprzedaż stała czy okazjonalna?

Za dochody okazjonalne uznaje się takie, które nie przynoszą stałego, regularnego zysku. Jeśli osoba zajmująca się rękodziełem sprzeda kilkanaście toreb handmade raz na kilka miesięcy, nie musi w związku z tym dopełniać żadnych urzędowych formalności. Jednak gdy cena oferowanego wyrobu przekracza 1000 złotych, należy zapłacić podatek.

Rękodzielnik powinien rozliczyć swoje zarobki w Urzędzie Skarbowym również w sytuacji, gdy jego całkowity przychód (wliczają się do niego także wszystkie inne źródła przychodu, nie tylko sprzedaż ręcznie robionych przedmiotów) przekracza sumę wolną od podatku - 3091 zł.

Jeżeli działalność rękodzielnicza ma charakter stały i ciągły, jeżeli zyski ze sprzedaży stworzonych produktów pojawiają się często, na przykład każdego miesiąca. Prezentując swoje wyroby w sklepie internetowym lub na aukcjach i uzyskując regularne, comiesięczne dochody, rękodzielnik ma obowiązek rozliczania się Urzędem Skarbowym na podstawie PITu 36.

Kiedy należy otworzyć działalność gospodarczą?

Osoba tworząca i sprzedająca przedmioty handmade powinna założyć własną firmę, gdy jej miesięczny dochód przekracza poziom najniższego wynagrodzenia (2000 zł brutto). Poniżej tej kwoty rękodzielnik musi samodzielnie opłacać wszystkie składki ZUS. Jeśli jednak zdecyduje się na założenie własnej działalności przy dochodach ponad 2000 zł brutto, będzie opłacać wyłącznie składkę zdrowotną ZUS.

Preferencyjna składka ZUS

Rękodzielnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Opłacanie zmniejszonych składek ma charakter dobrowolny i obowiązuje przez okres 24 miesięcy. Po upływie tego czasu obowiązkowe stanie się opłacanie pełnych składek ZUS, czyli ok. 1000 zł. Co więcej, to podatnik odpowiada wówczas za dopełnienie w urzędzie wszelkich formalności związanych ze zmianą wysokości opłat. Decyzję odnośnie wyboru preferencyjnej składki należy podjąć już przy pierwszym zgłoszeniu działalności do ubezpieczeń ZUS (ZUS ZUA bądź ZUS ZZA).

Działalność gospodarcza i rozliczanie dochodów

Rękodzielnik prowadzący działalność gospodarczą musi zastanowić się, z jakiej formy opodatkowania skorzysta. W przypadku gdy postanowi rozliczać się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, będzie zobowiązany do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Jeśli jednak osoba tworząca przedmioty handmade i sprzedająca swoje wyroby jest zatrudniona u innego pracodawcy, koniecznie musi zgłosić mu fakt założenia własnej działalności gospodarczej, ze uwagi na kwotę zmniejszającą płacony podatek. Po otrzymaniu od pracodawcy PITu 11, rękodzielnik powinien wykazywać w swoim zeznaniu rocznym PIT 36 wynagrodzenie związanej z pracą na etacie oraz te pochodzące z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Rękodzielnik może także rozliczać się według podatku linowego (19%) lub ryczałtu, a nie na zasadach ogólnych. Jednak wówczas przez pierwszy rok działalności nie może on współpracować z obecnym lub byłym pracodawcą w ramach działalności o zakresie pokrywającym się z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Aby legalnie sprzedawać rękodzieło i uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym, rękodzielnik powinien dopełniać formalności związanych z wybraną przez siebie formą opodatkowania. Zobowiązany jest również do opłacania składek na ubezpieczenia ZUS oraz do udokumentowania osiąganych dochodów. Gdy wywiąże się ze wszystkich zadań nałożonych przez obowiązujące prawo, zyska pewność, że jego działalność nie przyniesie nieoczekiwanych kłopotów z fiskusem.

Jeżeli tworzysz rękodzieło i poszukujesz sposobu na dotarcie do nowych klientów, przedmioty handmade sprzedasz tutaj.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.