PCM zainaugurowało obchody jubileuszu 90-lecia działalności

wtorek, 17 października 2017 r., 09:15
fot. nadesłane/PCM Garczyn

W piątek, 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej w siedzibie Powiatowego Centrum Młodzieży im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garczynie z inicjatywy Zarządu Ogólnopolskiego Towarzystwa Oświatowego Garczyn odbyło się spotkanie inaugurujące obchody jubileuszu 90-lecia ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Garczynie. Pierwsze obozy w tym miejscu organizowano już bowiem od 1928 roku i były to wówczas obozy Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

Spotkanie otworzyła Bożena Wieczorkowska - Prezes OTO Garczyn. Następnie głos zabrał Marek Wołoszyk - Dyrektor PCM Garczyn, który w "pigułce" przedstawił historię i tradycje tego miejsca oraz informacje o obecnej działalności Powiatowego Centrum Młodzieży.

W spotkaniu udział wzięli bardzo znamienici goście: Waldemar Bonkowski - Senator Rzeczypospolitej, Dariusz Męczykowski - radny i Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego, Henryk Ossowski - wicestarosta kościerski oraz Radni Powiatu Kościerskiego - Ignacy Kostuch i Jan Dittrich, a także wójtowie i przedstawiciele samorządów gmin z terenu powiatu kościerskiego. Ponadto reprezentowane były służby mundurowe oraz kuratorium oświaty. Oprócz tego obecni byli reprezentanci stowarzyszeń i organizacji współpracujących z Garczynem.

W trakcie spotkania podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Związkiem Piłsudczyków RP reprezentowanym przez Tomasza Koncenta - Prezesa Zarządu Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego w Kartuzach a Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie.

Kulminacyjnym momentem było podjęcie przez zebranych uchwały o powołaniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu 90-lecia Garczyna, na którego czele stanął Senator RP - Waldemar Bonkowski. Powołano również komisje robocze, które w najbliższym czasie przygotują program obchodów.

Główne uroczystości planowane są na rok 2018 z udziałem najwyższych władz państwowych z oficjalnym ceremoniałem wojskowym.

W ośrodku w Garczynie przez wiele lat prowadzone były szkolenia młodzieży o charakterze proobronnym, które odbywają się również obecnie, adresowane do klas mundurowych i stowarzyszeń paramilitarnych.

Głównym celem obchodów jest edukacja patriotyczno-obywatelska dzieci i młodzieży w kontekście najnowszej historii niepodległej Polski wraz z przybliżeniem postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

nadesłane/Marek Wołoszyk/dyrektor PCM Garczyn

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.