Nie żyje prof. Edward Breza

piątek, 13 października 2017 r., 11:29
fot. archiwum/AL

W wieku 85 lat zmarł prof. Edward Breza - wybitny humanista, językoznawca, historyk i miłośnik kaszubszczyzny. Pozostawił po sobie dorobek liczący około trzech tysięcy publikacji, z których większość poświęcona została Kaszubom.

Profesor Edward Breza za swoje zasługi w październiku 2013 roku został odznaczony Honorowym Obywatelstwem Miasta Kościerzyna. To wyróżnienie miało dla niego szczególny wymiar, gdyż większość jego publikacji zostało poświęconych właśnie Kaszubom i Kościerzynie.

- Pochodzę z Kalisza w gminie Dziemiany. To wyróżnienie jest dla mnie wzmocnieniem więzi z tym terenem. Wypadło mi się urodzić na tej ziemi, na niej pracować i jej się oddać. Pracowałem w różnych ośrodkach, ale zawsze wraca się do swoich korzeni. Zawsze najmilej być wśród swoich. Zwłaszcza pod koniec życia wraca się do swoich rodzinnych korzeni, rodzinnych miejscowości - mówił profesor Edward Breza podczas wręczenia mu Honorowego Obywatelstwa Kościerzyny.

- Nigdy nie myślałem o wyróżnieniach, tylko o pracy. To, że ojcowie miasta dostrzegli mnie, jest to bardzo sympatyczne i miłe. Czuję wdzięczność dla włodarzy ziemi kościerskiej, szczególnie miasta. Moja praca i dokonania naukowe koncentrowały się głównie wokół Kościerzyny i powiatu kościerskiego - dodawał.

Edward Breza urodził się 24 września 1932 roku w Kaliszu w gminie Dziemiany. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości, naukę kontynuował w Kościerzynie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w Poznaniu, rozpoczął studia na wydziale filozoficzno - teologicznym w Krakowie, następnie studiował filologię polską w Gdańsku. Po obronieniu tytułu magistra początkowo nauczał w kościerskich i dziemiańskich szkołach, by potem wykładać w szkołach wyższych.

W 1972 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie również sześć lat później otrzymał habilitację. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W jego dorobku znajduje się niemal trzy tysiące publikacji, z których większość dotyczy Kaszub i Kościerzyny. Za publikacje "Toponimia powiatu kościerskiego", "Gramatyka Kaszubska" we współautorstwie z Jerzym Trederem i "Nazwiska Pomorza" otrzymał nagrodę Ministra.

Profesor Edward Breza zmarł w wieku 85 lat.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.