Badania laboratoryjne - profilaktyka i diagnostyka

środa, 11 października 2017 r., 17:00
fot. nadesłane

Badania laboratoryjne to cenne źródło informacji o stanie zdrowia i ewentualnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Jest to ważny element profilaktyki zdrowotnej, który pozwala również określić przyczynę niepokojących dolegliwości. Skierowanie od lekarza nie jest konieczne w przypadku większości badań laboratoryjnych. Wyjątek stanowią tzw. testy czynnościowe, podczas których pacjentowi podawane są leki.

Badania laboratoryjne warto wykonywać okresowo np. raz do roku, aby wiedzieć, czy poszczególne parametry pozostają w normie. Łatwiej wówczas kontrolować stan zdrowia i szybko wykryć niepokojące zmiany.

Badania laboratoryjne warto wykonać również w przypadku podejrzenia choroby, stosowania diety, zwiększonego wysiłku fizycznego lub w szczególnych okresach w życiu. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jakiego rodzaju diagnostyka może być szczególnie wartościowa w ramach okresowych kontroli.

Cukrzyca

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna, wynikająca z zaburzeń produkcji i działania insuliny. W Polsce ok. 3 mln. osób choruje na cukrzycę. Choroba objawia się hiperglikemią czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań: niewydolności nerek, degeneracji układu nerwowego, chorób układu krążenia, poważnych problemów ze wzrokiem i in. Do najczęstszych objawów należy senność i utrzymujący się stan przemęczenia, wzmożone pragnienie i apetyt, mrowienie i drętwienie kończyn, częste oddawanie moczu, osłabienie wzroku oraz dolegliwości ze strony śluzówki oka i skóry.

W przypadku podejrzenia cukrzycy należy oznaczyć poziom glukozy we krwi.

- Na badanie należy zgłosić się na czczo, czyli najlepiej 12 godzin po ostatnim posiłku, optymalnie rano - pomiędzy 7 a 9 - podkreśla Iwona Malinowska, z-ca Kierownika Laboratoriów Medycznych INVICTA

Badanie powinno być również wykonywane profilaktycznie co 2 lata, a w przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka - starszych, pacjentów o podwyższonym poziomie lipidów, z nadciśnieniem, a także z pozytywnym wywiadem rodzinnym w kierunku cukrzycy - co roku. Kontrola poziomu glukozy we krwi wskazana jest także w okresie ciąży ze względu na możliwość wystąpienia tzw. cukrzycy ciężarnych.

Miażdżyca

Miażdżyca jest chorobą polegającą na zmianach zwyrodnieniowych w obrębie tętnic, na których wewnętrznej błonie powstaje blaszka miażdzycowa. W jej następstwie zwiększa się ryzyko udaru mózgu i choroby wieńcowej.

- Aby wstępnie zdiagnozować zmiany miażdżycowe wykonuje się badanie zwane lipidogramem, który określa nam poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów. Wyniki tych badań pozwalają na ewentualne podjęcie działań leczniczych - dodaje Malinowska.

Lipidogram wykonywany jest profilaktycznie u osób powyżej 20 roku życia co pięć lat, a u osób powyżej 40 roku życia co 2 lata, o ile uzyskiwane parametry pozostają w granicach normy. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie i ewentualne dodatkowe badania w celu stwierdzenia przyczyn podwyższonego poziomu lipidów.
Szczególnie ważna jest kontrola lipidogramu u osób palących papierosy, cierpiących na nadciśnienie, z nadwagą i otyłych, żyjących w stresie i pacjentów, u których w bliskiej rodzinie wystąpiły choroby układu krążenia.

Rak gruczołu krokowego

Nowotwór gruczołu krokowego (prostaty) jest jedną z częstszych przyczyn śmierci mężczyzn po 50 roku życia. Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie terapii może znacznie zwiększyć szanse pacjenta na powrót do zdrowia. Mężczyźni po ukończeniu 50 roku życia - w ramach działań profilaktycznych - wykonać mogą badanie PSA z krwi, pozwalające na określenie prawdopodobieństwa wystąpienia zmian.
PSA, czyli swoisty antygen sterczowy jest markerem nowotworowym mającym zastosowanie w wykrywaniu raka gruczołu krokowego. Niewielki wzrost PSA występuje również w łagodnych schorzeniach prostaty. Przy wartościach powyżej 4ug/L należy zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.

Szybka utrata masy ciała (odchudzanie) i wysiłek fizyczny

Intensywne ćwiczenia fizyczne i restrykcyjna dieta nie zawsze pozostają bez wpływu na stan zdrowia. W procesie odchudzania, zwłaszcza jeśli szybko tracimy na wadze, warto kontrolować wyniki morfologii krwi obwodowej oraz jonów wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Dodatkowo zalecane jest badanie ogólne moczu i ferrytyny. W przypadku osób wyczynowo uprawiających sport, badania te powinno wykonywać się regularnie. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, należy skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi możliwość pozostawania na diecie lub zaleci zmianę trybu odżywiania.

Diagnostyka wygodna i w dobrej cenie

Pacjenci z Kościerzyny i okolic mogą wykonać kompleksową diagnostykę w punkcie pobrań INVICTA. Zarówno personel, jak i konsultanci infolinii udzielają porad, jak najlepiej przygotować się do badań. Wyniki wszystkich analiz zleconych w INVICTA są widoczne dla pacjenta online, dzięki specjalnej platformie Medipoint. Do końca października w placówce obowiązuje także specjalna promocja. Wszystkie badania laboratoryjne (ogólne, hormonalne, genetyczne, specjalistyczne i inne) - wykonywane w kościerskim punkcie pobrań dostępne są z 50 proc. rabatem.

Punkt pobrań INVICTA mieści się vis a vis Szpitala w Kościerzynie, w Przychodni NOVA, przy ul. Piechowskiego 55. Jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 07:15-10:15. Tuż przy wejściu do budynku znajduje się parking dla dojeżdżających osób.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.