ZKP w Łubianie ze sztandarem

środa, 11 października 2017 r., 14:43
fot. AL

Sztandar i imię ks. bpa Konstantyna Dominika zyskał oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie. Uroczystość wręczenia odbyła się we wtorkowe popołudnie. - Nadanie sztandaru jest dla naszego partu zobowiązaniem do dalszej, prężnej działalności - podkreślała prezes łubiańskiego oddziału, Irena Marszewska.

Oddział ZKP w Łubianie powstał w 2010 roku, choć jego kształtowanie rozpoczęło się już kilka miesięcy wcześniej. W tym czasie grupa inicjatywna rozpoczęła rozmowy i starania nad powołaniem oddziału i zrzeszeniem osób chcących włączyć się do powołania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie. Podczas walnego zgromadzenia w 2015 roku członkowie podjęli decyzję o podjęciu starań o uzyskanie praw do posiadania sztandaru, na kolejnych zebraniach określono wygląd sztandaru oraz podjęto najważniejszą decyzję, że patronem tamtejszego oddziału zostanie ks. Biskup Konstantyn Dominik.

Zwieńczeniem tych starań była wtorkowa uroczystość wręczenia sztandaru oraz nadania imienia Oddziałowi ZKP w Łubianie ks. bp Konstantyna Dominika.

- Jest to najważniejszy dzień dla naszego oddziału. Jest to zwieńczeniem naszych siedmiu lat działalności. W oddziałach ZKP od wielu lat jest praktyka jednoczenia się przy sztandarze, większa część oddziałów posiada sztandar, a te które nie posiadają go, to dążą do jego powstania - podkreślała Irena Marszewska, prezes oddziału ZKP w Łubianie.

- We wszystkich uroczystościach biorą udział poczty sztandarowe. Co symbolizuje przywiązanie do tradycji i kultury tego regionu. Nadanie sztandaru jest dla naszego partu zobowiązaniem do dalszej, prężnej działalności. Da to nam poczucie własnej tożsamości - podkreślała Irena Marszewska, prezes oddziału ZKP w Łubianie - dodawała.

Uroczystość przekazania sztandaru rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele, której przewodniczył bp Ryszard Kasyna. Zwierzchnik diecezji pelplińskiej dokonał też poświęcenia sztandaru oraz jako pierwszy wbił symboliczny gwóźdź. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali do pobliskiej szkoły, gdzie głos zabrali zaproszeni goście i nastąpiło symboliczne wbijanie gwoździ, jak i prezentacja sztandaru.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.