Biegać każdy może!

poniedziałek, 9 października 2017 r., 12:54
fot. nadesłane

Od kilku lat bieganie stało się szczególnie modną formą aktywności fizycznej, a także sposobu spędzania wolnego czasu. Biegają osoby w różnym wieku i z różnych pobudek. Jedni chcą schudnąć, drudzy wzmocnić swoją odporność, inni mieć piękną sylwetkę. O czym jednak nie możemy zapomnieć, gdy decydujemy się na taki trening?

Co każdy biegacz musi wiedzieć

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że nie możemy się przeforsować. Przygodę z bieganiem trzeba zacząć od krótkich dystansów, a najlepiej łączyć bieg i marsz. Poza tym osoby, które mają problemy z sercem, stawami itp. powinny najpierw skonsultować się z lekarzem i z nim ustalić odpowiedni dla nich trening, bowiem bieganie na własną rękę w takiej sytuacji może skończyć się naprawdę źle.

Warto również mieć świadomość tego, że beton nie jest właściwym podłożem do biegania. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się polne/leśne ścieżki, krótko przycięta trawa, nawierzchnia stadionowa, zbity piasek itp. Bieganie po betonie jest niekorzystne dla stawów. Jeszcze jedną niezwykle istotną kwestią jest to, aby po bieganiu (zwłaszcza, gdy jest zimno) natychmiast znaleźć się w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli po biegu będziemy wracać do domu np. 2 kilometry może to się skończyć chorobą. Najlepiej więc kończyć bieg blisko domu, szatni, samochodu itp. Oprócz tego należy także wiedzieć, że nie powinno się biegać tuż po posiłku, bowiem sprzyja to powstawaniu kolek, uczuciu ciężkości, nieprawidłowemu trawieniu, mniejszej wydolności podczas treningu.

Ubiór biegacza

Strój jest kolejną niezwykle ważną kwestią. Przede wszystkim należy ubrać się adekwatnie do pogody. Kiedy jest ciepło, nie będziemy przecież biegali w długim tresie. Idealnie sprawdzą się za to szorty oraz bokserka lub sportowy stanik dla kobiet. W miarę jak temperatura będzie spadała, należy ubierać się coraz cieplej, choć oczywiście nie oznacza to, że zimą mamy biegać w puchowej kurtce. Kiedy jest zimno i wieje wiatr warto jednak założyć na głowę czapkę, a niekiedy nawet kominiarkę na twarz.

Bardzo ważne są również buty. Bieganie w zwykłych adidasach albo co gorsze, w tenisówkach, nie jest dobrym pomysłem, gdyż obciąża nasze stawy i wyrabia złe nawyki. Koniecznie trzeba zainwestować w specjalnie obuwie do biegania, które działa między innymi amortyzująco. Oprócz tego warto kupić odzież termiczną, oddychającą itp. Polecane są także skarpety kompresyjne, które poprawiają krążenie w kończynach, metabolizm mięśni, ich wydolność oraz zapobiegają powstawaniu żylaków. Efekty są naprawdę widoczne, a ceny nie aż tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.