Kaszubsko-Pomorskie Forum Ekologiczne świętowało 25-lecie działalności z ministrem Szyszko

poniedziałek, 9 października 2017 r., 08:56
fot. AL

W piątek w Sali Szopińskiego w Kościerzynie Stowarzyszenie Kaszubsko-Pomorskie Forum Ekologiczne obchodziło srebrny jubileusz działalności. Wraz z kościerskimi działaczami świętował minister środowiska Jan Szyszko, który na wniosek szefa stowarzyszenia, odznaczył osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się na rzecz środowiska i gospodarki wodnej.

Wspólne świętowanie zainaugurowała msza święta. Spotkanie się w Sali Szopińskiego rozpoczęła z kolei konferencja poświęcona czystości pomorskich lasów.

- Mottem konferencji jest hasło "Lasy to nie kubeł na śmieci". Pamiętajmy o tym, że dziś każdy śmieć zostawiony w lesie rozkłada się wiele dziesiątek, a nawet setek lat. Niektórzy myślą, że pozostawianie śmieci na parkingach leśnych w workach foliowych zabezpiecza je przed wszystkim. Nie wiem, czy zdajemy sobie sprawę, że każdy dzik, borsuk, czy inny zwierz o wiele czulszy od człowieka i wyczuje przez folię, że wewnątrz jest coś co, kiedyś było pożywieniem, rozerwie więc worek i rozniesie wszystko po najbliższej przestrzeni. Wówczas przyjeżdżamy nie do pięknego lasu, ale do śmietnika. Jeżeli sami nie zadbamy o czystość, lasy zamienią się w śmietnik - podkreślał Krzysztof Frydel, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna.

Jak na jubileusz przystało, nie obyło się także bez podziękowań, jak i wyróżnień.

- Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przez te 25 lat byli z nami, uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach. Początki były trudne. Nie obyło się bez rzucania kłód pod nogi, ale przezwyciężyliśmy pewne sprawy i udało nam się dotrwać. Nie byłoby nas, gdyby nie było lasu, który żyje dla nas. Nie byłoby stowarzyszenie, gdyby nie było zrozumienia. Nie byłoby nas, gdyby nie praca wielu ludzi. Za to wszystko dziękuję - zaznaczał Jan Zaborowski, prezes Kaszubsko-Pomorskiego Forum Ekologicznego.

- Wystąpiłem do ministra z wnioskiem o odznaczenie 13 osób, które w sposób szczególny przez te 25 lat różnymi działaniami, na różnych stanowiskach, w różnej służbie zasłużyły się dla środowiska, szczególnie też tych, które szczególnie przyczyniły się do usuwania skutków sierpniowej nawałnicy - dodawał.

Odznaką za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uhonorowani zostali: Teresa Preis, Marian Kujawski, Zbigniew Podpora, Janusz Lemański, Leszek Kotłowski, Ryszard Brzoskowski, Jerzy Słomiński, Ewa Gołuńska, Tomasz Klinkosz, Radosław Kreft, Piotr Nakielski, Jolanta Szparkowska, Jacek Szyszka.

Listami gratulacyjnymi przez ministra środowiska wyróżnienie zostali z kolei: Krzysztof Frydel - Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna, Maciej Kostka - Nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz, Zbigniew Lubiński - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz.

Podczas uroczystości wręczono także honorowe członkostwa stowarzyszenia. Tytuł Honorowy Członka Kaszubsko-Pomorskiego Forum Ekologicznego trafiło między innymi do ministra środowiska Jana Szyszki.

- Przede wszystkim składam serdeczne gratulacje na ręce pana przewodniczącego Jana Zaborowskiego z okazji srebrnego jubileuszu forum. 25 lat działalności na rzecz przyrody to duży wkład pracy, ogromne osiągnięcie. Nie można zrozumieć zasobów przyrodniczych bez znajomości historii terenów, ludzi, którzy tam mieszkają, bez znajomości ich mentalności. Polska to unikat w zakresie stanu zasobów przyrody ożywionej, który mierzy się jedną wartością - występowaniem dziko żyjących gatunków roślin i zwierząt. Polska posiada pełną gamę rodzimych gatunków roślin i zwierząt występujących w tej strefie geograficznej. Mamy bowiem specyficzne podejście do zasobów przyrodniczych - mówił minister Jan Szyszko.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.