Ofert pracy więcej niż chętnych - historycznie niskie bezrobocie w Kościerskiem

środa, 4 października 2017 r., 15:14
fot. archiwum

Rekordowo niski poziom bezrobocia odnotowano w ostatnich miesiącach w powiecie kościerskim. Zgodnie z danymi Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie, jest niższe niż w kraju i na koniec sierpnia wyniosło zaledwie 6,5 proc.

Na koniec sierpnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościerzynie zarejestrowanych było 1715 osób. Niższe bezrobocie w powiecie kościerskim odnotowano jedynie na początku transformacji gospodarczej, w okresie od stycznia do lipca 1990 roku. Wówczas w lipcu bezrobotnych było 1519 osób. Przez kolejnych 27 lat bezrobocie wzrastało i spadało, najwyższe było w 2004 roku (6559 osób zarejestrowanych w PUP).

W ostatnich miesiącach na Pomorzu odnotowano spory spadek poziomu bezrobocia. Rekordowo niskie jest również w Kościerzynie - kształtuje się na poziomie 6,5 proc. Aktualnie coraz więcej pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników.

- Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników, zwłaszcza na stanowiskach wymagających sporych kwalifikacji i doświadczenia. Poszukiwani są przede wszystkim: kierowcy samochodów ciężarowych, pracownicy budowlani o różnych specjalizacjach, pracownicy branży drzewnej, sprzedawcy, a także robotnicy w przemyśle przetwórczym - informuje Mirosław Ginter, dyrektor PUP w Kościerzynie.

Jak podkreśla, rynek pracy, zarówno ten krajowy i regionalny, jak i lokalny - jest w okresie największych zmian na przestrzeni ostatnich dwudziestu kilku lat (nie licząc pierwszych lat 90-tych, tj. okresu pierwszych lat transformacji gospodarczej).

- Rynek ten, na skutek kurczenia się wolnych zasobów pracy, stopniowo przekształca się z rynku pracodawcy w kierunku rynku pracownika - podaje dyrektor kościerskiego PUP.

W związku z problemami ze znalezieniem pracowników, pracodawcy coraz częściej decydują się na zatrudnianie cudzoziemców. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia pracodawcy złożyli w urzędzie pracy 1348 I. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Dla porównania, w 2016 było ich 811, natomiast w 2015 -273.

Jak informuje Mirosław Ginter, na obecną sytuację na rynku pracy w powiecie kościerskim ma wpływ wiele czynników m.in. dobra koniunktura gospodarcza i wzrost liczby miejsc pracy, zmienny popyt na pracę wynikający z wahań sezonowych, niż demograficzny (spadek liczby osób w wieku produkcyjnym), nniski poziom płac w sektorze prywatnym, migracje zarobkowe, a także aktywizacja zawodowa bezrobotnych przez PUP.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.