W niedzielę pierwsze samochody przejechały obwodnicą. Nowa droga już otwarta

niedziela, 1 października 2017 r., 20:58
fot. MD-Z

Na ten moment mieszkańcy Kościerzyny i okolic czekali od lat. W niedzielę kilkanaście minut po godzinie dwunastej padł sygnał do otwarcia dla ruchu obwodnicy Kościerzyny i przejechały nią pierwsze pojazdy. Warta około 230 milionów złotych inwestycja już została oddana do użytku.

Po dwóch latach prac budowlanych inwestycja, która odkorkuje Kościerzynę i wyprowadzi ruch z centrum miasta, została ukończona i oficjalnie oddana do użytku.

- Bardzo się cieszę, że dziś możemy oddać finalnie do ruchu tą jakże istotną drogę dla Kościerzyny, ale nie tylko. Z tej drogi korzystać będą również osoby, które przejeżdżają tranzytem. Będzie to miało duże znaczenie dla odciążenia ruchu w całym mieście i uwolnienia go. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyczyni się do upłynnienia tego ruchu. Pogoda pod sam koniec prac nieco popsuła nam plany co do oddania jej szybciej, jednak wykonawca bardzo starał się, byśmy mogli otworzyć tę drogę jak najszybciej - Radosław Katak z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, która była inwestorem trasy.

Na uroczyste otwarcie przybyli m.in. Kazimierz Smoliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, a także parlamentarzyści, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, przedstawiciele władz samorządowych, wykonawcy inwestycji.

- To wielki dzień dla Kościerzyny i Pomorza - kolejna inwestycja zrealizowana i oddana w terminie. To jedna z wielu dużych inwestycji, które są realizowane na Pomorzu. To nie tylko drogi, ale i kolej. Myślę, że Kościerzyna w najbliższym czasie doczeka się również rewitalizacji, a właściwie budowy nowej trasy kolejowej. Przedwojenna węglówka, która omijała wolne miasto Gdańsk zostanie odbudowana. Gratuluję mieszkańcom i władzom miasta nowej drogi. Mam nadzieję, że powstaną wokół niej nowe tereny inwestycyjne. Region ten to również piękne tereny turystyczne. Życzę, by ta inwestycja przyczyniła się do zwiększonego ruchu turystycznego i inwestycyjnego. Niech ta droga przez lata służy wszystkim użytkownikom - podkreślał Kazimierz Smoliński.

Burmistrz Kościerzyny, Michał Majewski zaznaczył, że inwestycja będzie miała ogromne znaczenie dla rozwoju miasta.

- To bardzo ważna inwestycja dla miasta. Mówiło się o niej od lat. Byłem dzieckiem, gdy słyszałem pierwsze wzmianki o planach na ten temat. Doczekaliśmy się. Dziękuję bardzo dużemu gronu osób, które przyczyniły się do tego, byśmy mogli oddać tę inwestycję. Dziękuję za bardzo merytoryczne rozmowy, które doprowadziły do wprowadzenia do zmian poprawiających funkcjonowanie obwodnicy - wszystkie drogi techniczne, dojazdy. Wspólnie z Generalną Dyrekcją i Strabagiem udało nam się to doprowadzić i poprawić, by dobrze służyło mieszkańcom. Tak, jak powiedział pan minister obwodnica otworzy też tereny inwestycyjne. Z myślą o tym w tym samym czasie budujemy drogę w tzw. trójkącie przemysłowym, gdzie mamy 30 hektarów przeznaczonych typowo pod inwestycje. Będzie ona wychodziła na węźle obwodnicowym przy ul. Przemysłowej. Mam nadzieję, że również to doprowadzi do rozwoju miasta - zaznaczał burmistrz Michał Majewski.

Głos zabrał również Grzegorz Piechowski, wójt gminy Kościerzyna.

- To ważny dzień dla miasta i gminy Kościerzyna. Da kolejny nowy impuls rozwoju dla tego terenu - zaznaczał Grzegorz Piechowski, dziękując wszystkim zaangażowanym w tę inwestycję.

Przypomnijmy, że umowę z wykonawcą podpisano w październiku 2014 roku, rok później 21 października 2015 roku rozpoczęto prace budowlane.

Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z zatłoczonego centrum miasta. Trasa ma długość 7,6 km i omija Kościerzynę od południa. Główną arterię z drogami niższych kategorii łączą cztery węzły drogowe - Kościerzyna Zachód - z drogą powiatową Kościerzyna Wdzydze, Kościerzyna-Południe z drogą wojewódzką nr 214, Kościerzyna Wschód z drogą wojewódzką nr 221 oraz Wieżyca - skrzyżowanie z drogą krajową nr 20.

- Obiekty na węzłach zostały tak zaprojektowane, by umożliwić ewentualną, przyszłą rozbudowę obwodnicy do przekroju 2x2 (jeśli będzie taka potrzeba). W ramach inwestycji zostało wybudowanych szereg urządzeń ochrony środowiska takich jak: ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, szczelny system odprowadzania wód opadowych, zespoły podczyszczające wody opadowe z jezdni, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Przebudowane bądź wybudowane zostały również drogi lokalne i dojazdowe obsługujące tereny przyległe do nowej trasy - informuje GDDiA.

Koszt całej inwestycji, łącznie z pracami projektowymi, przygotowawczymi, budowalno-montażowymi i wykupami gruntów wyniósł około 230 milionów złotych.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.