Kosztuje tylko 10 złotych, a może uratować Ci życie!

niedziela, 1 października 2017 r., 10:22
fot. internet/pixabay

Niesprzyjające warunki na drogach powodują, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych odnotowuje się w miesiącach od października do grudnia. Spora cześć z nich nie miała by miejsca, gdyby poszkodowani zdecydowali się wydać kilka złotych na przedmiot, który zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego.

Październik to miesiąc, w którym warunki na drodze zdecydowanie ulegają pogorszeniu. Dni są coraz krótsze, a opadające liście i intensywne opady deszczu znacznie utrudniają prowadzenie samochodu. Pewną przeciwnością jest też to, że nie wszystkie miejscowości są dobrze oświetlone. Kiedy się przez nie przejeżdża, podobnie jak poza terenem zabudowanym, można nie zauważyć idącego poboczem pieszego.

W raporcie przygotowanym przez Komendę Główną Policji, który dotyczy wypadków drogowych w Polsce wynika, że województwie pomorskim w wypadkach drogowych z udziałem pieszych tylko w 2016 roku zginęło 41 osób a rannych zostało aż 620.

Zazwyczaj do takich wypadków dochodziło w obszarze zabudowanym, jednak te poza obszarem zabudowanym były tragiczniejsze, bo prawie w co trzecim ginął człowiek. Najwięcej zdarzeń odnotowano, podobnie jak w latach ubiegłych, w miesiącach od października do grudnia. Wśród ofiar bardzo często są osoby starsze, powyżej 60 roku życia. Największe nasilenie wypadków następuje w godzinach od 16 do 20.

Wypadków z udziałem pieszych byłoby zdecydowanie mniej, gdyby byli oni bardziej widoczni na drodze. Bezpieczeństwo pieszych bardzo poprawiają elementy odblaskowe. Od trzech lat obowiązuje nakaz noszenia odblasków przez wszystkich pieszych poza miejscowościami.

- Element odblaskowy należy nosić poza terenem zabudowanym po zmierzchu. Wyłączone są z tego nakazu drogi specjalnie przeznaczone dla pieszych lub gdy jest to chodnik. Jeżeli pieszy nie będzie przestrzegał tego obowiązku, to grozi mu mandat w wysokości 100 zł - zaznacza Magdalena Formela z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

- Jednak należy podkreślić, że jeżeli jesteśmy poza terenem zabudowanym i jest ten chodnik, to mimo tego warto skorzystać z elementów odblaskowych - dodaje Magdalena Formela.

Takie są przepisy, warto jednak zdecydować się na noszenie kamizelek lub elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym. Nie wszystkie miejscowości są dobrze oświetlone i nie zawsze drogi dla pieszych są bezpieczne.

- Warto nosić odblaski, kiedy jesteśmy na terenie zabudowanym. One po prostu zwiększają nasze bezpieczeństwo. Kierowca widzi taki odblaski z odległości 150 metrów i ma więcej czasu na zahamowanie. A bez tych odblasków jesteśmy praktycznie niewidoczni. Zachęcamy, aby te odblaski nosić zawsze - podkreśla Magdalena Formela.

- Nawet jeżeli pieszy widzi samochód, to nie oznacza to wcale, że jest on widziany przez kierowcę. Założenie takiej kamizelki, czy też elementu odblaskowego to jest często kwestia życia i śmierci - uczula Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kościerzynie asp. Piotr Kwidziński. Mówi też o bardzo ważnej kwestii - Idąc poboczem, idźmy zawsze pod prąd, róbmy tak, abyśmy ten samochód mieli zawsze przed sobą, a nie za plecami.

Co ważne, warto nie tylko nosić odblaski, ale też wybierać odzież, która posiada takie odblaski. Mogą to być na przykład sportowe bluzy, czy plecak.

Edukacja, kontrola i prewencja...

Policjanci co roku prowadzą różne działania, które mają na celu bezpieczeństwo pieszych na drodze. Są to akcje przeprowadzane w szkołach, pouczają też pieszych bezpośrednio.

- Kilka razy w miesiącu prowadzimy działania powiatowe, są też działania wojewódzkie w zakresie typowo bezpieczeństwa pieszych. I w trakcie tych działań jesteśmy ukierunkowani szczególnie na pieszych uczestników ruchu drogowego i na ich bezpieczeństwo. Ale tak naprawdę trzeba powiedzieć, że każdy policjant, który pełni służbę zwraca uwagę na to, czy piesi poruszają się bez tych odblasków - informuje Magdalena Formela.

- Co roku prowadzimy ponadto akcje przy wsparciu gmin dla najmłodszych w szkołach. Po pierwsze, aby przekazać im tę wiedzę, że takie odblaski należy mieć. A po drugie, żeby im te odblaski rozdać. Szczególnie we wrześniu jest taka akcja "Bezpieczna droga do szkoły" i praktycznie codziennie jesteśmy w jakiejś szkole i o tym też przypominamy - mówi Magdalena Formela z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. - Na tym polu prowadzimy szeroko zakrojone działania edukacyjne, kontrolne i prewencyjno-profilaktyczne - dodaje.

Podobne akcje przeprowadzane są w powiecie kościerskim.

- W zakresie bezpieczeństwa na drogach edukujemy najmłodszych w szkołach. Oprócz tego planujemy we współpracy z samorządami zorganizować w połowie października akcję dla seniorów. Polegać ona będzie na tym, że po wieczornych mszach rozdawane będą odblaski - zapowiada Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kościerzynie asp. Piotr Kwidziński.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie - obowiązek, czy dobrowolność?

Przepisy mówią, że w samochodzie należy przewozić gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Nie ma jednak wymogu, aby kierowca miał w aucie apteczkę, zestaw narzędzi naprawczych, linkę holowniczą czy żarówki. Takie przedmioty mogą jednak pomóc wyjść z niejednej opresji. Podobnie jest w przypadku kamizelek odblaskowych. Przepisy nie nakazują, aby była w samochodzie. Może jednak ochronić kogoś przed niebezpieczeństwem.

- Warto też wozić taką kamizelkę w samochodzie. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, kiedy będziemy mieli awarię, albo będziemy musieli zmienić przebite koło. Będzie ona dodatkowym zabezpieczeniem poza światłami ostrzegawczymi włączonymi w samochodzie i trójkątem ostrzegawczym - mówi Magdalena Formela z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Taką kamizelkę najlepiej jest przewozić kabinie auta, a nie w bagażniku. Wówczas można będzie ją nałożyć zaraz po wyjściu z samochodu.

Kiedy kupujemy kamizelki odblaskowe do samochodu nie zapomnijmy o najmłodszych. Zakup kamizelki odblaskowej nie jest dużym wydatkiem. Jej cena oscyluje w granicy 10 zł. Jeszcze mniej kosztuje element odblaskowy. Te kilka złotych może uratować życie. A ono jest przecież o wiele cenniejsze.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.