Czy można zamieniać paliwo w kotłach C.O?

czwartek, 28 września 2017 r., 09:16
fot. nadesłane

Kotły centralnego ogrzewania to nadal najpopularniejsze urządzenia stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych. Czasami szukając oszczędności właściciele stosują zamienniki paliw zalecanych przez producenta. Czy jest to rzeczywiście opłacalne?

Rodzaje opału stosowane w kotłach centralnego ogrzewania

Wybierając kocioł centralnego ogrzewania najczęściej zwracamy uwagę na rodzaj paliwa stałego, który może być spalany, moc kotła oraz komfort użytkowania. Producenci oferują kotły przystosowane do spalania różnego rodzaju paliw (kotły uniwersalne) lub do spalania paliw ekologicznych (ekogroszek, pellet).

Kotły uniwersalne cieszą się dużą popularnością ze względu na niską cenę zakupu i szeroką gamę paliw, które można w nich stosować:

• węgiel,
• koks,
• miał,
• brykiety,
• biomasę.

Wyposażone w dodatkowe systemy sterujące procesem spalania stają się coraz mniej uciążliwe dla środowiska, ale pod warunkiem przestrzegania zaleceń producenta. Kotły uniwersalne wymagają obsługi, czyli uzupełniania zasobnika co kilkanaście godzin. Kotły z podajnikiem na ekogroszek lub pellet to bardzo zaawansowane technologicznie kotły, które są całkowicie ekologiczne i zapewniają wysoki komfort użytkowania. Obsługa polega na uzupełnianiu podajnika raz na kilka dni.

Czy warto kupować tani opał?

Producenci kotłów w załączonej dokumentacji informują o przystosowaniu kotła do spalania określonego rodzaju paliwa, jego kaloryczności, najczęściej informują także o możliwości stosowania zamienników. To bardzo ważne informacje, których przestrzeganie gwarantuje wieloletnią żywotność kotła, podobnie jak instrukcja użytkowania i konserwacji.

Czasami jednak użytkownicy kotłów skuszeni atrakcyjnymi cenami promocji decydują się na zakup tańszego węgla, koksu i drewna. Jeżeli promocja dotyczy opału pełnowartościowego, to oczywiście warto z niej skorzystać, bo podczas sezonu grzewczego można zaoszczędzić kilkaset złotych. Najczęściej jednak niższa cena oznacza niższą jakość paliwa. Tani węgiel może być mokry, zasiarczony, z dużą ilością kamienia, ziemi - to wszystko decyduje o jego niższej kaloryczności. Niska jakość węgla powoduje nie tylko jego większe zużycie dla uzyskania odpowiedniej temperatury, ale przede wszystkim ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie kotła centralnego ogrzewania. Wilgotność opału zwiększa ryzyko korozji elementów, zwłaszcza rusztu. Nawet kotły najlepszej jakości nie są w stanie się przed tym obronić. Duże zasiarczenie ma nie tylko negatywny wpływ na środowisko, ale powoduje także osadzanie się szkodliwych substancji na elementach kotła.

Oczywiście nie zawsze jest możliwość oceny właściwości węgla lub innego opału. Najlepszym sposobem sprawdzenia ich jakości jest wstępne zakupienie niewielkiej ilości i wykonanie próbnego przepału. Trzeba wtedy obserwować wydobywające się spaliny, sprawdzić ilość i jakość popiołu. Te czynności pomogą dobrać węgiel dobrej jakości i uniknąć kłopotów podczas sezonu grzewczego.

Zobacz również sklep z kotłami C.O: www.kotly-bialek.pl/grzewcze-weglowe-piece-kotly-co-sklep-internetowy

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.