Pobiegli w szczytnym celu - III Kaszubski Krwiobieg Uliczny PCK w Kościerzynie

środa, 27 września 2017 r., 12:31
fot. internet/KOSiR

W poniedziałek, 25 września Parowozownia w Kościerzynie zatętniła życiem. Na starcie stanęli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz dorośli mieszkańcy Kościerzyny biorąc udział w III edycji Kaszubskich Krwiobiegów Ulicznych Polskiego Czerwonego Krzyża Kościerzyna 2017.

Biegi przeprowadzone zostały w dwóch konkurencjach: 1200 m (jedna pętla) dla szkół podstawowych oraz 2400 m (dwie pętle) dla uczniów gimnazjów, szkół średnich i dorosłych. Na starcie stanęło około 300 biegaczy.

Polski Czerwony Krzyż Oddział w Kościerzynie przy asyście ratowników medycznych, straży miejskiej i policji zorganizował Kaszubskie KRWIObiegi Uliczne PCK Kościerzyna 2017 na terenie Parowozowni już po raz trzeci. Dyrektor Kościerskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Szymon Słomiński, wsparł imprezę użyczając bramy startowej "Start-Mety" i nagłośnienia, a także wraz z prezes OR PCK Jadwigą Zwara prowadził imprezę, zagrzewając do umiarkowanej rywalizacji.

Pośród biegaczy nie zabrakło również osób dorosłych. W tej grupie wystartowała pewna mama biegnąca z trzylatkiem, dzielnie stawiając czoła wielu wysportowanym uczniom.

Głównym założeniem Kaszubskich KRWIObiegów PCK jest organizacja biegu na rzecz promocji honorowego krwiodawstwa, gdyż "Oddając krew - darujesz życie". Jest to hasło towarzyszące działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża, najstarszej i najbardziej wszechstronnej organizacji humanitarnej w Polsce, która od blisko 60 lat zajmuje się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

Pobocznym celem, również niezmiernie ważnym, jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez bieganie na świeżym powietrzu. Zatem to wydarzenie jest nie tylko dla tych, którzy biegają zawodowo czy amatorsko. Krwiobieg to miejsce dla każdego, komu bliskie jest pomaganie i świadomość, że zwykłe "chcę" może zdziałać cuda i uratować komuś życie.

W czerwonokrzyskim Stowarzyszeniu obecnie działa 1 128 Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK, zrzeszając blisko 200.000 członków i wolontariuszy, którzy poza systematycznym i planowym oddawaniem krwi, promują oraz upowszechniają ideały Ruchu zjednując mu tym samym nowych sympatyków. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom promocyjnym, rocznie ok. 40.000 dawców decyduje się oddać krew po raz pierwszy. Pomimo tego faktu placówki medyczne borykają się z problemem zbyt małej ilości krwi, dlatego nie możemy ustawać w działaniach mających na celu propagowanie honorowego krwiodawstwa.

Strukturę organizacyjną Ruchu tworzą kluby i rady HDK. Kluby, jako podstawowe jednostki organizacyjne PCK, zrzeszają dawców w środowiskach lokalnych: miejscach zamieszkania, pracy lub nauki. Podejmowane przez nie inicjatywy to m.in.: doraźne akcje poboru życiodajnego płynu np. w odzewie na apel służby zdrowia, szkolenia, pogadanki, konkursy, wspólne wyjazdy lub imprezy sportowe. Rady HDK działają przy zarządach PCK wszystkich szczebli, a ich działalność dotyczy przede wszystkim koordynacji i inspiracji prac klubów oraz współpracy ze służbą krwi.

- Drodzy Krwiodawcy, jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze poświęcenie oraz wkład w istnienie Ruchu HDK. Krwiodawstwo to dla Was satysfakcja, a dla potrzebujących Waszej krwi - szansa i bezcenny dar życia. Dziękujemy! Dziękuję ojcu miasta, panu Michałowi Majewskiemu, za dofinansowanie KRWIObiegów oraz honorowym dawcom krwi za pomoc przy ich organizacji. Ponadto zapraszam wszystkich chętnych na kolejne, XXIII Kościerskie Biegi Uliczne, które odbędą się w sobotę 30 września 2017 roku na obwodnicę Kościerzyny na wysokości ul. Plebanka - podkreśla Jadwiga Zwara, prezes OR PCK.

Nadesłane/Jadwiga Zwara

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.