Bajanie po kaszubsku na kościerskim Rynku

niedziela, 24 września 2017 r., 18:31
fot. AL

Już po raz siódmy na kościerskim Rynku rozbrzmiały kaszubskie baśnie i opowiadania. W niedzielne popołudnie odbył się tam Bajkowy Festyn Rodzinny. A wszystko za sprawą kampanii społecznej "Kaszubskie Bajania", której głównym celem jest promocja regionalnej literatury dziecięcej.

Niedziela na Rynku w Kościerzynie upłynęła pod znakiem bajek, ciekawych warsztatów i konkursów. Mieszkańcy miasta i okolic tłumnie przybyli na Bajkowy Festyn Rodzinny. Impreza zainaugurowała siódmą edycję kampanii społecznej "Kaszubskie Bajania". W tym roku w jej ramach promowane są trzy nowe publikacje dla dzieci: "Zaklęta stegna. Bajki kaszubskie" i "Gduńsk basniowô stolëca Kaszub" Jerzego Sampa oraz "Szorëm Òlë" Joanny Zorn Szumiło.

- "Gduńsk basniowô stolëca Kaszub" jest ostatnim zestawem baśni oraz opowiadań kaszubskich napisanym za życia przez profesora Jerzego Sampa. Czytelnicy dosyć długo czekali na tego typu pozycję gdańskiego pisarza, bo ponad trzydzieści lat od czasów publikacji "Zaklętej stegny". Książka wydana jest w kaszubskiej wersji językowej dzięki tłumaczeniu Grzegorza Schramkego. Jest ona zatem świetny i pożyteczny materiałem poznawczo-ćwiczeniowy dla najmłodszego i młodego kaszubskojęzycznego czytelnika - informuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Z kolei "Szorëm Òlë" jest pierwszą książeczką kreatywną po kaszubsku, adresowaną do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkoły podstawowej. Opowiada o małej Oli, która poznaje świat. Wydanie jest pięknie ilustrowane, wzbogacone zestawem naklejek.

Kaszubskie Bajania to kampania społeczna realizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Radio Gdańsk. Jest dedykowana dzieciom, a jej misją jest to, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub. W ramach akcji odbywają się spotkania z dziećmi w przedszkolach, domach dziecka i szpitalach, podczas których lektorzy czytają dzieciom bajki, a także opowiadają o pięknych zwyczajach i obrzędach kaszubskich.

Festyn zorganizowany na Rynku to jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach akcji. Towarzyszyły mu liczne gry i konkursy z nagrodami, a także warsztaty regionalne. Na scenie zaprezentowały się "Mała Kościerzyna" oraz "Roczitkòwé Jagòdë" . Chętni mogli wziąć udział w zajęciach Zumby.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.