Sanepid skontrolował żywienie w szpitalu w Kościerzynie. Są wyniki kontroli

środa, 20 września 2017 r., 16:58
fot. internet/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

W pierwszej połowie 2016 roku sanepid razem z inspekcja handlową sprawdzał jakość posiłków, które podawane były w szpitalach na terenie Pomorza. Jedną z kontrolowanych placówek był wówczas szpital w Kościerzynie. Badania wykazały różne nieprawidłowości. Co się zmieniło w tej kwestii? Jak aktualnie wygląda żywienie w kościerskim szpitalu?

Kwestia posiłków w szpitalach bardzo często budzi kontrowersje. Zarówno pod względem ich ilości, jak i jakości. O tym, że temat jest warty uwagi świadczy chociażby założony przez internautów fanpage "Posiłki w szpitalach". Chorzy umieszczają tam między innymi zdjęcia swoich szpitalnych posiłków.

Kontrola w roku 2016

W ubiegłym roku pośród kontrolowanych szpitali w województwie pomorskim był również Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, do którego wówczas posiłki dostarczała firma cateringowa. Pisaliśmy o tym w artykule: Za mało warzyw, za dużo czerwonego mięsa - sanepid sprawdził posiłki w kościerskim szpitalu.

Do najważniejszych zarzutów, o jakich poinformowała Regina Szymańska, kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku w gdańskiej WSSE należały: za mała ilość warzyw, brak mlecznych napojów fermentowanych, niedostateczna ilość kasz do obiadów. Było też za dużo mięsa czerwonego w potrawach, a ilość wapnia w diecie osiągała niski poziom. Pochwalono wówczas dobową normę kaloryczności (2160 kcl/dzień/osobę) i to, że blok kuchenny realizuje wymogi prawa żywnościowego. Jak to wygląda aktualnie?

Wyniki kontroli żywienia w szpitalu w Kościerzynie w roku 2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościerzynie poinformował, że w roku 2017 przeprowadzono już kontrolę sanitarną w kuchni w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

- Inspekcje przeprowadzane są zgodnie z planem nadzorów na dany rok kalendarzowy, czyli dwa razy w ciągu roku. Podczas kontroli ocenie poddawany jest jadłospis dekadowy. Obecnie żywienie w szpitalu jest zgodne z zasadami racjonalnego żywienia. - informuje Katarzyna Duska ze stacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościerzynie.

Jak informuje sanepid, dyrekcja szpitala w Kościerzynie przyjęła do wiadomości uwagi wynikające z poprzedniej kontroli. Zapoznała się z przedstawioną placówce analizą żywienia, a następnie wprowadziła zmiany w jadłospisie. Zwiększono podaż mięsa drobiowego oraz chudych wędlin i jednocześnie ograniczono podaż mięsa czerwonego. Dobrą zmiana jest też to, że zwiększono gramaturę warzyw i owoców, surówek oraz warzyw gotowanych w dziennej racji pokarmowej. Jest też więcej napojów mlecznych fermentowanych.

Kaloryczność posiłków znajduje się na właściwym poziomie.

Co pojawi się na twoim talerzu, kiedy będziesz pacjentem szpitala w Kościerzynie?

Kontrola wykazała, że zestawy obiadowe nie powtarzają się w trakcie dziesięciodniowego cyklu. Podaje się obiady dwudaniowe, składające się z zupy i drugiego dania. W skład drugiego dania wchodzi mięso lub ryby, ziemniaki, ryż lub kasza. Dodatkiem do obiadu jest surówka lub warzywa gotowane. Produkty mleczne pacjenci otrzymują dwa razy dziennie. W każdym posiłku podawane są warzywa lub owoce, podobnie jak produkty dostarczające białka zwierzęcego. Produkty z błonnikiem podaje się pacjentom dwa razy dziennie, może to być pieczywo razowe, płatki owsiane lub kasza.

Sanepid przeprowadza również kontrole interwencyjne w szpitalu na wniosek pacjentów.

BR

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.