O aranżacji salonu z fototapetami

środa, 13 września 2017 r., 12:58
fot. nadesłane

Fototapety w salonie obecnie postrzegane są przez wiele osób jako przeżytek, powodem są czasy, kiedy umeblowanie większości mieszkań było identyczne, a ściany obowiązkowo zdobiły dywany lub leśne motywy. Jednakże w ostatnich lat moda na fototapety powróciła, zyskała popularność i nabrała żywych oryginalnych cech. Dzisiejsze fototapety wyglądają bardzo interesująco i staną się wisienką na torcie w waszym wnętrzu.

Obecne fototapety to nie tylko powiększone fotografie, ale i reprodukcje słynnych dzieł sztuki, kadry z filmów, wzory, wizerunki gwiaździstego nieba. Opcji jest mnóstwo, wystarczy puścić wodze fantazji. Przykładowo, na stronie internetowej Uwalls można znaleźć fototapety do każdego pomieszczenia: salonu, kuchni, pokoju dziecięcego, przedpokóju, a nawet łazienki. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak przy pomocy fototapet można zaaranżować najważniejszy pokój w domu - salon.

Styl pokoju i fototapety

Fototapety powinny współgrać z wystrojem wnętrza i jego stylem. Odpowiednio zestawiając meble z innymi elementami designu, wniosą one do pomieszczenia przytulną atmosferę i oryginalny wygląd. Warto pamiętać, że wybór obrazu jest bardzo ważny, ponieważ jest on w stanie całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia - poszerzyć bądź zmniejszyć przestrzeń, podzielić ją na strefy, zaakcentować wybraną część salonu. W zależności od celu, jaki chcemy uzyskać, wybieramy motyw fototapety.

Nie należy obawiać się, że wasz salon będzie wyglądał nienowocześnie, jeśli wybierzecie fototapety z wizerunkiem przyrody. Dziś wyglądają one zupełne inaczej niż ponure i niewyraźne fototapety z końca ubiegłego wieku. Współczesne fototapety są barwne i realistyczne. Naklejając je na ścianę, mimowolnie znajdziecie się w lesie, na zielonej łące lub wybrzeżu.

Jeśli urządzacie salon w stylu eko, warto pokusić się o fototapety mające naturalne barwy (zielony, niebieski, brązowy, beżowy), przedstawiające wodę lub zieleń. Podobne obrazy będą doskonale wyglądały w salonie utrzymanym w duchu minimalistycznym, który charakteryzuje się delikatnym i lakonicznym designem. W takim pomieszczeniu fototapety staną się głównym elementem całego wystroju.

Do wnętrza w stylu urbanistycznym idealnie wpiszą się obrazy, odzwierciedlające piękno nowoczesnego miasta. Popularne są również takie style, jak high-tech i loft, zakładają wykorzystanie nowoczesnych mebli, elementów szklanych, oryginalnych lamp z chromowanymi częściami, a także pokrycia ścian przy użyciu metalu, kamienia lub cegły. Do takiego salonu najlepiej jest wybrać fototapety z wizerunkami, miejskich ulic, placów, zabytków lub dróg oświetlonych światłem nocnym.

Motywy kwiatowe doskonale sprawdzą się w salonach urządzonych w stylu japońskim i chińskim. Zdjęcia z aktorami światowej sławy, gwiazdami estrady i elementami przebojowego życia będą pasowały do pokoju w duchu pop-art i hollywoodzkiego szyku. Powiększone kopie słynnych obrazów świetnie wpasują się do wnętrz w stylach włoskim, greckim lub francuskim.

Nie mniej interesująco prezentują się motywy w duchu country. Są one w stanie przekazać atmosferę wsi. Możliwe opcje: rozległe łąki z końmi, krowy i wiele innych obrazów. Aranżacja z fototapetami w rustykalnym stylu pozwoli zanurzyć się w niepowtarzalnej atmosferze wiejskiego życia i związanej z nim codzienności.

Wybieramy odpowiednie miejsce

Najwłaściwsze rozwiązanie — umieszczenie fototapet w strefie wypoczynkowej, czyli w miejscu, gdzie stoi kanapa. W szczególności dotyczy to motywów związanych z przyrodą, takich jak parki, lasy, wybrzeża, jeziora, rzeki. Dopuszczane jest umieszczenie ich centralnie za kanapą lub z boku. W tym drugim przypadku możliwe jest rozkoszowanie realistycznymi ilustracjami, odpoczywając.

Przy pomocy fototapet z powodzeniem zaakcentujecie jedną ze ścian. Wówczas można na niej zawiesić telewizor, ale tylko, gdy wybrany motyw przedstawia coś abstrakcyjnego lub większą jej część stanowi tło. Jeśli powiesimy go na tapecie z uwiecznionym krajobrazem, zasłoni on większą jego część. Ponadto, ciężko będzie skupić się na tym, co dzieje się na ekranie, na zbyt żywej i nasyconej kolorami tapecie.

Jak prawidłowo dopasować fototapety

Przy wyborze fototapet do salonu, należy wziąć pod uwagę kilka szczegółów. Po pierwsze jakość - tapety powinny mieć gęstą podstawę i wyróżniać się wyraźnym i żywym obrazem.

Jak już wcześniej wspomniano, najczęściej fototapety w salonie wykorzystuje się w strefie przeznaczonej dla relaksu, czyli za kanapą. W przypadku, gdy pokój jest niewielki, z ich pomocą można optycznie powiększyć przestrzeń. W pomieszczeniach z niskimi sufitami , pionowy motyw spowoduje, że będzie ono wyglądało na wyższe.

Po drugie, nie mniej ważna cecha - ogólna kolorystyka pomieszczenia. Jeśli okna pokoju wychodzą na północ i światło dzienne przenika w mniejszej ilości, należy wybrać fototapety z ciepłymi i pogodnymi barwami. Natomiast jeśli pomieszczenie usytuowane jest po słonecznej stronie, można zastosować chłodne lub ciemne odcienie.

Należy jednak pamiętać, iż fototapety w salonie powinny mieć taką samą kolorystykę, jak pozostałe elementy wnętrza - w taki oto sposób powstanie harmonijne zestawienie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.