Strażacy z Lipusza potrzebują nowego samochodu!

środa, 13 września 2017 r., 12:03
fot. internet/OSP Lipusz

Nie szczędząc własnego czasu i sił ruszyli z pomocą poszkodowanym w sierpniowej nawałnicy. Przez kilkanaście dni pracowali w pocie czoła. Wskutek działań utracili sprzęt, część uległa uszkodzeniu. Jeden z samochodów OSP Lipusz uległ awarii i został wycofany z podziału. Drugi wymaga remontu. Tym samym ochotnicy pilnie potrzebują nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Problem w tym, że gminy nie stać, by go zakupić. Ochotnicy sami rozpoczęli zbiórkę środków na nowy wóz.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipuszu należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dotychczas dysponowała trzema wozami - lekkim-ratownictwa technicznego oraz średnim i ciężkim. Średni wóz bojowy został wycofany z podziału. Ciężki czeka remont. Tym samym strażacy pilnie potrzebują nowego samochodu, by skutecznie pomagać mieszkańcom w razie zagrożenia.

- Wymogiem systemu KSRG jest posiadanie przez jednostkę minimum dwóch samochodów - średniego i ciężkiego. Dysponujemy takimi dwoma samochodami. Średni uległ jednak awarii i jest wycofany z podziału. Na stanie mamy jedynie ciężki samochód, który też wymaga remontu. Gdy zostanie on poddany naprawie, zostaniemy bez samochodu ratowniczo-gaśniczego. Na razie mamy zabezpieczenie - wyjaśnia wójt gminy Lipusz, Mirosław Ebertowski.

- W tak krótkim czasie nie jesteśmy w stanie zakupić nowego samochodu. O tej sytuacji poinformowałem Komendanta Powiatowego PSP w Kościerzynie - dodaje.

Szef kościerskich strażaków zapewnia, że ochotnicy na czas remontu na pewno nie pozostaną bez samochodu, a jednostka nie zostanie wycofana z systemu.

- Trzymam rękę na pulsie. Mam pomysł na rozwiązanie problemu w taki sposób, aby jednostka mogła naprawić samochód, a jednocześnie nie zostać bez wozu - zaznacza bryg. Tomasz Klinkosz.

Niemniej nie ulega wątpliwości, że strażacy-ochotnicy z Lipusza potrzebują nowego wozu.

- Nowy samochód jest potrzebny. Apelowałem do wojewody, Komendanta Wojewódzkiego PSP, bo przecież straż pożarna przekazuje kilkuletnie, sprawne pojazdy, który wycofuje ze swojego podziału. W tej sytuacji byłoby wskazane, aby takie pojazdy przekazać tam, gdzie samochody uległy uszkodzeniu podczas akcji. Liczę na to, że Państwowa Straż Pożarna pomoże nam w uzupełnieniu tego stanu. Do tej pory kupowaliśmy używane samochody w całości za środki gminne. Nie stać nas na zakup nowego samochodu - podkreśla wójt Mirosław Ebertowski.

Starania o pozyskanie środków na nowy samochód rozpoczęli sami strażacy. Zbiórkę może wesprzeć każdy. Jeśli ochotnicy uzbierają 250-300 tys. zł, będą mogli powalczyć o nowy wóz ratowniczo-gaśniczy, który z pewnością rozwiązałby ich problemy.

Ochotnicy bezinteresownie ruszają z pomocą potrzebującym. Często narażając własne życie, ratują zdrowie i życie innych. Bezpieczeństwo ratowników w dużej mierze jest uzależnione od jakości sprzętu, jakim dysponują.

Środki dla OSP Lipusz można wpłacać na poniższy rachunek bankowy.

OSP Lipusz nr konta: 04 8340 0001 0200 0114 2000 0001

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.