Awarie prądu - jak się przed nimi ustrzec

wtorek, 12 września 2017 r., 14:57
fot. nadesłane

Przerwy w dostawie energii zdarzają się bez względu na miejsce zamieszkania, dobrze jest więc odpowiednio się do nich przygotować.

O ile mieszkańcy dużych metropolii zazwyczaj nie mają większego problemu, gdyż wszelkie awarie są naprawiane bardzo szybko, o tyle osoby mieszkające we własnych domach, zwłaszcza na uboczu czasem borykają się z przerwami trwającymi nawet kilka dni. Zakup odpowiednich urządzeń pozwoli jednak się na nie przygotować i sprawi, że nie będą tak uciążliwe.

Określenie potrzeb - kwestia najważniejsza

Istotną kwestią jest określenie tego, jakie potrzeby ma gospodarstwo domowe, jak chodzi o zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z pewnością mniej zużyją mieszkańcy małego domu niż duże gospodarstwo rolnicze. Dobrze jest pomyśleć o tym, aby każdy budynek miał zapewniony dostęp do energii elektrycznej w czasie przerwy w jej dostawie.

Pomocne w tej sytuacji z pewnością okażą się agregaty prądotwórcze. Zasilane benzyną, olejem napędowym czy gazem bez problemu mogą nawet przez długi czas dostarczać prądu nawet w trudnych warunkach. Zakup takiego urządzenia z pewnością jest niezwykle korzystny, a odpowiednio dobrana moc to pewność uzyskania odpowiedniej ilości energii oraz brak problemów w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Ceny agregatów prądotwórczych są zależne od ich mocy, rodzaju paliwa, możliwego czasu pracy, zaczynają się od kilkuset złotych, jest to więc stosunkowo przystępne cenowo urządzenie, które pozwoli się nam zabezpieczyć w razie awarii.

Podręczne źródła światła

Dobrze jest także pomyśleć o podręcznych źródłach światła, takich jak latarki. Powinny one znajdować się w miejscach, do których bez problemu można dotrzeć również po ciemku. Aby mieć pewność, że nie zawiodą w razie potrzeby co pewien czas należy sprawdzać ich działanie i wymieniać baterie lub ładować akumulatory, w zależności od sposobu ich zasilania. Najlepiej, jeżeli każdy z domowników ma wiedzę o tym, gdzie są one przechowywane, a ponadto dobrze jest jeżeli znajdują się w każdym z budynków czy też w samochodzie.

Oszczędzanie energii podczas awarii

Pomimo posiadania urządzeń takich jak agregaty prądotwórcze, w czasie wystąpienia przerwy w dostawie prądu należy odpowiednio gospodarować posiadaną energią. Najlepiej wyłączyć wszystkie zbędne odbiorniki, takie jak ładowarki do telefonów, tabletów czy komputery, pozostawiają jedynie te niezbędne. Telefony można ładować na zmianę, wykorzystując do tego jedną ładowarkę, zamiast korzystać z kilku jednocześnie. Tak samo należy zwracać uwagę na włączane oświetlenie górne czy to znajdujące się na zewnątrz domu. Należy korzystać z jak najmniejszej ilości żarówek, aby dzięki temu minimalizować ilość potrzebnej w danej chwili energii. Najlepiej, jeżeli domownicy będą przebywać w jednym pomieszczeniu, dzięki czemu znacznie zmniejszy się zapotrzebowanie na prąd w danej chwili.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.