Chorwacja jesienią

poniedziałek, 11 września 2017 r., 11:28
fot. nadesłane

Chorwacja posiada dwa odmienne klimaty kształtujące jej pogodę - śródziemnomorski na wybrzeżu, z ciepłymi latami i łagodnymi zimami oraz kontynentalny z gorącym latem i zimą bardzo zimną, występujący w głębi lądu. Jeśli więc jesteś amatorem plażowania, uprawiania sportów wodnych to lipiec i sierpień są okresem największego szczytu na Adriatyku i jest to najlepszy czas właśnie dla ciebie na wyjazd do Chorwacji. Ale jeśli wolisz zwiedzać i w spokoju cieszyć się atrakcjami tego kraju, to lepszym rozwiązaniem będzie przyjazd jesienią.

Temperatury w okresie letnim w ciągu dnia są wysokie i na wybrzeżu i w głębi lądu, a co za tym idzie - zwiedzanie zabytków i innych atrakcji staje się dość trudnym, a momentami wręcz nieprzyjemnym doświadczeniem.

W tym czasie na wybrzeże udaje się też wielu Chorwatów, przez co działalność kulturalna w miejscowościach zlokalizowanych w głębi lądu jest uboższa niż zazwyczaj. W miesiącach letnich tysiące gości trafia nad Morze Adriatyckie. Wynajem apartamentów w Chorwacji w tym czasie staje się dużo droższy, a autostrady, hotele i plaże są non stop pełne ludzi.

Jeśli więc marzysz o spokojnym wypoczynku i planujesz zwiedzanie wspaniałych atrakcji Chorwacji, to lepiej zaplanuj wyjazd na wrzesień lub październik. Jak większość popularnych miejsc turystycznych ma tendencję do mocnego wzrostu cen w sezonie, tak i ceny wzdłuż chorwackiego wybrzeża osiągają momentami wręcz nieprawdopodobny poziom. Natomiast po wrześniu pojawiają się bardzo rozsądne i ciekawe propozycje cenowe wynajmu kwater. Podobnie zresztą wygląda sytuacja nad bułgarskim wybrzeżem Morza Czarnego (ceny można porównać między innymi na portalu WakacjeBG.pl, który oferuje zakwaterowanie w najpopularniejszych ośrodkach Bułgarii.)

Poza tym noclegi są bardzo wcześnie rezerwowane na okres letni, przez co do wyboru pozostają mniej ciekawe obiekty, nie mówiąc o tym, że są bardzo zatłoczone. We wrześniu obłożenie obiektów noclegowych jest dużo mniejsze, a od października do maja całe wybrzeże robi się cichsze.

Jesień to idealny czas na poznanie lądowej Istrii i parków narodowych, takich jak Wodospady Krka czy Plitwickie Jeziora, kiedy to rosnące na ich terenie drzewa przybierają niesamowite kolory. Bardzo przyjemne w tym czasie jest zwiedzanie historycznych ośrodków, takich jak Zadar, Split i Dubrownik. Ceny hoteli natomiast mogą spaść nawet o ponad pięćdziesiąt procent. W tym samym czasie tańsze są także kwatery wzdłuż całego Morza Śródziemnego (atrakcyjne oferty prezentuje portal WakacyjnyWynajem.pl), dzięki czemu spora część turystów wyjeżdża w tamte rejony, pozostawiając Chorwację cichszą i spokojniejszą.

Natomiast wnętrze Chorwacji późną jesienią i zimą wygląda zupełnie inaczej: bardzo często pojawia się w okresie śnieg, a podróżowanie po obszarach górskich może być trudniejsze ze względu panujące warunki pogodowe. Widoki pozostają jednak równie malownicze, jak latem. Od marca następuje typowo wiosenna aura: jest ciepło i sucho, więc na szlakach pojawiają się liczni rowerzyści i amatorzy wędrówek. Adriatyk zaś już w maju staje się na tyle ciepły, że można w nim pływać.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.