Jak urządzić wygodny taras?

poniedziałek, 11 września 2017 r., 11:20
fot. nadesłane

Kupując lub projektując własny dom często zachwycamy się możliwością spędzania czasu na świeżym powietrzu, bez konieczności ciągłego myślenia o sąsiadach czy ograniczonej przestrzeni.

Planujemy spędzać na świeżym powietrzu jak najwięcej czasu, szczególnie w ciepłych miesiącach oraz jadać posiłki, wdychając świeże powietrze. Taras ma być dla nas spokojną przestrzenią, dzięki której odpoczniemy i zrelaksujemy się po pracy. Dlatego warto już na etapie planowania zastanowić się, jaki rozwiązania pozwolą nam na prawdziwe, niczym nie zmącone cieszenie się z przebywania wśród natury.

Wygodny wypoczynek na tarasie

Wiele osób zastanawia się - na tarasie powinno być krzesło i stół a może hamak bądź krzesło brazylijskie? W gruncie rzeczy ile osób, tyle odpowiedzi. Najprościej jest mieć obie te możliwości, a więc już na etapie projektowania rozmieścić haki tak, by gdy tylko najdzie nas ochota - wyciągnąć hamak i zawiesić go. Jeśli ilość miejsca nie pozwala nam na umieszczenie obu tych opcji razem można krzesła i stół kupić takie, by bez problemu złożyć je i ustawić w kącie, nie musząc za każdym razem znosić ich np. do piwnicy. Jeśli nie odpowiadają nam składane krzesła, powinniśmy chociaż pomyśleć o lekkich meblach, np. rattanowych.

Odpowiednia ilość światła i cienia

Mimo, iż odpoczynek wśród skąpanego słońcem ogrodu wydaje się idealnym wyborem zarówno na lato jak i wczesną jesień, warto mieć jednak możliwość osłonięcia się przed parzącymi promieniami. Można to zrobić, instalując nad tarasem markizę o odpowiedniej długości i szerokości. Ponieważ markizy są regulowane, możemy dowolnie chować lub odsłaniać się przed słońcem. Dodatkowo dobrze dobrana markiza z pewnością doda naszemu tarasowi klimatu.

Poza tym, warto także przemyśleć kwestie oświetlenia tarasu. Nie musi to być od razu oświetlenie sufitowe czy ścienne! W ofercie sklepów można znaleźć aktualnie wiele lamp zasilanych energią słoneczną, na przykład klimatyczne łańcuchy świetlne na taką ilość lampek, jaka nam się tylko podoba. Miłym, nastrojowym dodatkiem mogą być też latarenki z miejscami na tea-lighty, jednak warto by nie były one naszą jedyną opcją na oświetlenie miejsca odpoczynku, ponieważ zwyczajnie może nam się nie chcieć zapalać wszystkich świeczek. Szkoda by było z takiego powodu rezygnować z przyjemnego wieczoru!

Dodatkowe rady

Na tarasie warto umieścić skrzynię, w której schowamy wszystkie narzędzia bądź akcesoria potrzebne nam podczas przebywania na nim.

Warto także, by podłoga była łatwa do utrzymania i odporna na różne warunki pogodowe, by nie musieć ciągle myśleć o sprzątaniu jej i odświeżaniu. Rośliny wokoło warto także wybrać pod nasze potrzeby - jeśli lubimy zajmować się ogrodem, zamiast dekoracyjnych roślin możemy posadzić zioła bądź karłowe, zimujące drzewka owocowe - z pewnością dodadzą one oryginalności naszemu tarasowi.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.