Karsin. Gminne święto plonów

niedziela, 10 września 2017 r., 19:24
fot. AL

W niedzielę za tegoroczne plony dziękowali rolnicy z gminy Karsin. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, po której barwny korowód dożynkowy przemaszerował do miejscowej sali sportowej. Tam nastąpiło przekazanie bochna chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarzy gminy oraz dalsze świętowanie. Na scenie zaprezentowały się zespoły "Mareszka", "Osowianka". "Kaszuby" z gminy Karsin oraz satyryk Krzysztof Daukszewicz.

Mszą świętą dziękczynną zainaugurowano niedzielne uroczystości dożynkowe w Karsinie. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali dożynkowym korowodem na czele ze strażaską orkiestrą dętą do miejscowej sali sportowej. Tam odbyło się powitanie wszystkich zebranych oraz przekazanie bochna chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarzy gminy.

- Otrzymaliśmy z rąk starostów pachnący, wspaniały bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Dziękujemy za ten wymowny dar. Za nami trudne żniwa, które są najważniejsze w rolniczym kalendarzu - mówił wójt gminy Karsin Roman Brunke.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego rolnika. To odpoczynek i radość po ciężkiej pracy. Mają one długą tradycję na ziemiach polskich. Wieńce dożynkowe uosabiają zebrane plony i urodzaj. Niesiemy je do kościoła do poświęcenia. Tak pewnie i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to własnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafi chleb. O rolnikach tak pięknie powiedział św. Jan Paweł II, mówiąc: "Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które w trudnej, ciężkiej ziemi wyhodowały chleb dla kraju, a w chwili zagrożenia byli gotowi tej ziemi strzec i bronić" - podkreślał.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Elżbieta i Zenon Miętcy z Karsina Wybudowanie. Od ponad 30 lat prowadzą gospodarstwo rolne, które ukierunkowane jest na produkcję mleka wraz z hodowlą bydła opasowego. Powierzchnię gospodarstwa stanowi ponad 21 ha, z czego 6 ha to użytki zielone, a pozostałe grunty orne. W tegorocznej nawałnicy stracili stodołę, w tym część zboża i słomę. Zniszczeniu uległy także silosy paszowe.

Po oficjalnej części nadszedł czas na zabawę. W programie znalazły się występy zespołów: "Mareszka", "Osowianka", "Kaszuby" z gminy Karsin, czy satyryka Krzysztofa Daukszewicza. Wspólne świętowanie zwieńczyła zabawa taneczna.

Podczas dożynek wręczono także nagrody w tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.