IV Festiwal Żurawiny za nami

niedziela, 10 września 2017 r., 18:52
fot. AL

Konkurs kulinarny na najepszą potrawę z żurawiną, pokaz gotowania, występ Sąsiadek Aparatek, czy zespołów muzycznych. Jednym słowem nie brakło atrakcji artystycznych, jak i tych kulinarnych. Nie zabrakło więc ani atrakcji artystycznych, jak i kulinarnych. Zabrakło jedynie pięknej pogody. Mimo jednak deszczowej aury podczas IV Festiwalu Żurawiny było przyjemnie, aktywnie, a przede wszystkim smacznie.

Impreza odbywała się już po raz czwarty i została zorganizowana przez Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata". Rozpoczęła się w sobotę Rajdem Rowerowym "Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny". Popołudniem odbyła się z kolei wizyta studyjna na bagnach, gdzie jej uczetsnicy mieli okazję zbierać żurawinę, jak i dowiedzieć się jak zachowywać się na terenach bagiennych. Sobotni dzień zwieńczyło ognisko z muzyką.

Drugi dzień festiwalu odbywał się w wyjątkowo malowniczej lokalizacji - nad jeziorem Dobrogoszcz w Dobrogoszczy. Dla wszystkich jego uczestników przygotowano całą masę atrakcji.

- Lato, zima czy deszczyk zawsze najlepsza jest żurawina. Zebraliśmy się tutaj, właśnie wokół tego cennego owocu, aby zapoczątkować i zarazem smakować żurawiny - rubinu kaszubskiego. O żurawinie można mówić bardzo dużo i właśnie dziś będziemy o niej mówić, jak również smakować. Z okazji festiwalu w Starym Browarze Kościerzyna uwarzone zostało też specjalne piwo żurawinowe - mówiła Halina Rogińska, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego "Kościerska Chata".

- Kościerzyna wybija się na tle powiatów, które wiedzą, że polska wieś to otwarte gospodarstwa agroturystyczne, które żyją zarówno historią, jak i dniem dzisiejszym. Kościerzyna ma swój owoc, ma swoje tradycje i te tradycje są wiodącymi produktami turystycznymi Pomorza i dlatego żurawina i walory Kościerzyny służą nam przez caly rok. Życzę dalszych sukcesów w turystyce weekendowej, poznawczej i zdrowotnej, wszak żurawina zdrowiem stoi - zaznaczał Bogdan Donke, wiceprezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję między innymi zobaczyć pokaz gotowania w wykonaniu czterech kucharzy. Tradycyjnie nie zabrakło zupy żurawinowej, ale też polędwiczek z żurawiną i wiele innych żurawinowych przysmaków. Ta część festiwalu upłynęła też pod znakiem licznych konkursów, w tym kulinarnego na najlepszą potrawę z żurawiny, zabaw, pokazu gotowania na żywo, występów artystycznych i koncertów. Specjalną atrakcję przygotowano też dla uczestników płci męskiej. Gościem specjalnym festiwalu był Łukasz Dusza, założyciel marki Time for Design, doradca wizerunkowy, stylista.

Atrakcji więc nie brakowało. Zabrakło jedynie dobrej pogody.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.