25. Urodziny Osady Burego Misia i Przyjaciół

sobota, 9 września 2017 r., 20:56
fot. AL

Wyjątkowy festyn na wyjątkowe urodziny odbył się w sobotę w Osadzie Burego Misia. Osada obchodzi bowiem jubileusz 25. istnienia. Wraz z Burym Misiami świętuje także gmina Kościerzyna oraz Państwowa Straż Pożarna. I dlatego też podczas sobotniej imprezy nie zabrakło wielu niespodzianek i strażackich pokazów. Podczas imprezy tradycyjnie już wręczono statuetki Romana.

Sobotnie uroczystości 25. Urodzin Osady Burego Misia i Przyjaciół rozpoczęły się mszą świętą. Popołudniem nadszedł czas na zabawę i festyn. Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne zarówno te rodzine, kaszubskie, jak i góralskie. Z uwagi na to, że wspólnie z Burymi Misiami świętowała też Państwowa Straż Pożarna nie zabrakło wielu strażackich pokazów. Chętni mogli nauczyć udzielać się pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czy ugasić pożar za pomocą podręcznej gaśnicy. Sporym zainteresowaniem cieszył się także pokaz ratownictwa drogowego oraz wodnego.

Jednym z głównych punktów programu była jednak gala, podczas której członkowie Wspólnoty podziękowali tym, którzy przez lata wspierali jej działalność. Statuetki Wdzięczności "Roman" zostały wręczone już po raz piąty.

- Nasza gala wręczenia Statuetek Wdzięczności Romana jest dla nas najważniejsza, bo tymi statuetkami żyjemy na co dzień. Osoby, które te statuetki dziś zabiorą ze sobą do domu, są z nami cały czas. Dlatego ta chwila jest najważniejszym momentem tej uroczystości. Te statuetki są kwintesencją pokazywania wdzięczności sobie nawzajem. Z tej wdzięczności rodzi się zrozumienie tego, co jest dobre, piękne, tego, co jest miłością. Przez ostatnie lata rozdaliśmy kilkadziesiąt statuetek. Wśród uhonorowanych osób są wszyscy bliscy naszemu sercu przyjaciele. Ludzie, którzy towarzyszą nam co dzień - podkreślał ks. Kuba Marchewicz.

W tym roku statuetka Romana trafiła między innymi do Anny i Radosława Flisikowskich.

- Nie mamy żadnej stauetki, którą moglibyśmy przekazać wam, aby wam podziękować za wszystko to, co od was otrzymaliśmy. To wy macie dar wydobywania z ludzi tego, co jest najpiękniejsze. My sami nie nauczylibyśmy się o sobie tego, czego dowiedzieliśmy się dzięki wam. I właśnie to jest najpiękniejsze - mówiła Anna Flisikowska.

Tradycyjnie też na specjalnie przygotowanych straganach uczestnicy festynu mogli z kolei zaopatrzyć się w wyroby przygotowane przez mieszkańców. Wśród nich znalazły się sery, nalewki, miody, koszule i wiele, wiele innych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.