Weekend z Burymi Misiami, żurawiną, dożynkami i sobotą mundurowych krwiodawców

czwartek, 7 września 2017 r., 13:13

Obchody 25. Urodzin Osady Burego Misia i Przyjaciół - gminy Kościerzyna i Państwowej Straży Pożarnej, IV Festiwal Żurawiny połączony z Rajdem Rowerowym "Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny", Dożynki gminy Karsin oraz Sobota Mundurowych Krwiodawców w Kościerzynie - między innymi takie wydarzenia zaplanowano na najbliższy weekend w powiecie kościerskim.

Piątek

Muzyczny Weekend w Tawernie Żeglarskiej we Wdzydzach
Kolejny weekend w Tawernie we Wdzydzach zapowiada się koncertowo. W piątek usłyszeć będzie można szanty, zaś w sobotę organizatorzy zapraszają na koncert rockowy. Pierwszego dnia na estradzie zaprezentuje się bowiem Trójmiejska Formacja Szantowa Trzy Majtki, kolejnego natomiast zespół White Room. Początek obu koncertów o godz. 21. Wstęp wolny.

Koncert Grupy MoCarta w Osadzie Burego Misia
Koncertem Grupy MoCarta rozpoczną się obchody jubileuszu 25. istnienia Osady Burego Misia i Przyjaciół. Tego dnia będzie można także zaopatrzyć się na straganach ze zdrową żywnością. Główne uroczystości odbędą się w sobotę.

Sobota

Sobota Mundurowych Krwiodawców w Kościerzynie
W sobotę w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie poleje się krew. Najcenniejszym lekiem, płynem dającym nadzieję i ratującym życie będą dzielić się mundurowi. Krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

Płynem ratującym życie będzie można podzielić się w godzinach od 7.30 do 11.30 2 oddziale terenowym RCKiK w Kościerzynie przy ul. A. Piechowskiego 36 (przy Szpitalu Specjalistycznym).

Organizatorem akcji "Sobota Mundurowych Krwiodawców" jest Klub HDK przy KP PSP w Kościerzynie oraz Oddział Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kościerzynie przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie i działającego przy nim Klubu Honorowych Dawców Krwi. Patronat Honorowy nad akcją objęli: Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie, Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Kościerzynie oraz Przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Kościerzynie.

Jubileuszowy XX Zlot Terenowy 4x4 Full-Gaz Kaszuby
XX Zlot Samochodów Terenowych 4x4 i quadów odbędzie się w Małym Klinczu. To impreza dla wszystkich lubiących czuć powiew wiatru, wzrost adrenaliny i dobrą zabawę. Zaplanowane w przeprawie leśnej są klasy startowe: Extreme (ta klasa zbiera pieczątki off-roadu i quadów, klasa z dowolnymi modyfikacjami mogąca używać wyciągarki mechanicznej i elektrycznej), Extreme Elektryk (klasa z dowolnymi modyfikacjami mogąca używac tylko wyciągarek elektrycznych), Off Road (auta z dowolnym modyfikacjami, nie mogące używać jakichkolwiek wyciągarek), Off road light (auta z dowolnymi modyfikacjami z rozmiarem kół DO 31 cali, nie mogące używać jakichkolwiek wyciągarek), Quad oraz Off road super ligth "tzw.turystyk". Limit czasowy wynosi 12 godz.

Rajd Rowerowy "Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny"
Rajd rowerowy Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny jest nieodłącznym elementem Festiwalu Żurawiny. Trasa dwudniowego rajdu przebiega przez miejsca ciekawe ze względu na historię i kulturę regionu oraz pokazującą bardzo atrakcyjne walory przyrodnicze obszarów, na których spotykana jest kaszubska żurawina. Trasa rajdu: Kościerzyna - Schodno - Wdzydze - Nowa Karczma - Zielona Wieś - Kaszubskie Uroczysko - Będomin (zwiedzanie Muzeum Wybickiego) - Zielenin (bagna - miejsce historyczne po dawnej gorzelni) - Dobrogoszcz. W Zielenino zaplanowana jest wizyta studyjna, której uczestnicy będą mieli bezpośredni kontakt z miejscowej występowania żurawiny, zebrania jej, jak również przygotowania z niej potraw. Ich degustacja umocni smak tego wyjątkowego owocu. Dla niektórych będzie to wyzwanie, wiedząc, że należy uważnie stawiać kroki po miękkim gruncie. Odbędzie się pokaz ucierania żurawiny. Wizytę w Zieleninie zwieńczy wspólne ognisko przy muzyce. Dodatkową atrakcją dla uczestników rajdu będzie zwiedzanie Muzeum w Będominie, Starego Browaru Kościerzyna, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonów i Muzeum Kolejnictwa.

25. urodziny Osady Burego Misia i Przyjaciół
W najbliższy weekend 25. urodziny będą świętować zarówno Bure Misie, jak również gmina Kościerzyna i Państwowa Straż Pożarna w Kościerzynie. Z tej okazji odbędzie się wyjątkowy festyn w Osadzie Burego Misia. Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godz. 11 msza świętą. O godzinie 13. nastąpi część artystyczna. Na scenie zaprezentują się zespoły folklorystyczne zarówno te rodzime, kaszubskie, jak i góralskie. Ponadto nie zabraknie pokazów strażackich, stoisk ze zdrową żywnością. O godzinie 16. nastąpi wręczenie statuetek Roman 2017.

Niedzielny dzień świętowania upłynie na sportowo. O godzinie 11. rozpocznie się maraton rowerowy MTB, z którego dochód zostanie przeznaczony dla niepełnosprawnych mieszkańców Osady Burego Misia w Nowym Klinczu - Wętfie. Maraton odbędzie się na czterech trasach wytyczonych na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Uroczystości zwieńczy koncert zespołu Fucus.

Turniej Streetball Open w Kościerzynie
Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne turniej koszykówki ulicznej został przełożony na 9 września. Początek zawodów zaplanowano o godzinie 17.00, na Orliku przy ZSP nr 2. W rywalizacji udział mogą brać drużyny trzyosobowe + zawodnik rezerwowy. Zapisy oraz szczegóły turnieju u animatorów na Orliku przy ZSP nr 2 bądź w dniu zawodów. Turniej współorganizuje PSB Mrówka Kościerzyna. Organizatorami są: miasto Kościerzyna, PSB Mrówka Kościerzyna oraz Kościerski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Niedziela

IV Festiwal Żurawiny w Dobrogoszczy
Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata" wraz z partnerami zaprasza na IV Festiwal Żurawiny. Promocja tego owocu o wyjątkowych właściwościach, jak i liczne konkursy i atrakcje artystyczne będą miały miejsce nad jeziorem w Dobrogoszczy. W programie między innymi: promocja, sprzedaż produktów z żurawiny oraz twórczości ludowej, występ zespołu ludowego "Kaszuby" z gminy Karsin, konkurs kulinarny, konkursy dla publiczności, przygotowanie potraw z żurawiny - live cooking przygotowany przez Stary Browar Kościerzyna, Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, Michał Turek, poczęstunek potraw z żurawiny, występ kabaretu "Sąsiadki aparatki", dmuchańce dla dzieci oraz wiele innych niespodzianek. Start imprezy godz. 14.

Dożynki gminy Karsin
W najbliższą niedzielę za tegoroczne plony będą dziękować rolnicy z gminy Karsin. Uroczystości rozpoczną się mszą dziękczynną. Po niej najpierw nastąpi przekazanie wozu bojowego dla OSP Karsin, po czym kontynuowane zostaną uroczystości dożynkowe. W programie między innymi: występ zespołu "Mareszka", "Osowianka". "Kaszuby" z gminy Karsin, czy satyryka Krzysztofa Daukszewicza. Podczas dożynek odbędzie się także wręczenie nagród w XXIII konkursie Piękna Wieś. Wspólne świętowanie zwieńczy zabawa ludowa.

Orlikowy Turniej Oldboyów 40+ w piłkę nożną
Wszystkich zainteresowanych amatorów piłki nożnej w wieku 40+, Kościerski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Orlikowy Turniej Oldboyów. Turniej odbędzie się 10 września na Orliku przy ZSP nr 3. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 14. Szczegółowe informacje i zapisy pod nr tel. 661 456 473 lub u animatorów na Orliku przy ZSP nr 3.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.