Zabrzmiał pierwszy dzwonek - jak szkoły są przygotowane na przyjęcie uczniów?

poniedziałek, 4 września 2017 r., 14:07
fot. nadesłane/UG Lipusz

Za nami pierwszy dzwonek. Rok szkolny 2017/2018 został oficjalnie zainaugurowany. Po ponad dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie uczniowie ponownie przekroczyli próg szkół, powrócili do odnowionych sal. Czas wakacji samorządy tradycyjnie wykorzystały na intensywne remonty w placówkach oświatowych.

Miasto Kościerzyna

Na remonty w szkołach samorząd miejski wydał około pół miliona złotych. Dodatkowe środki pochłonęła termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 6. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przede wszystkim nastąpiła wymiana rozdzielni oraz dokonano adaptacji pomieszczeń wraz z wyposażeniem na potrzeby klas siódmych. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 trwają prace modernizacyjno-adaptacyjne sal na strychu. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 nastąpiła budowa chodnika z parkingu do wejścia szkoły oraz remonty bieżące. W Szkole Podstawowej nr 4 poza bieżącymi remontami dokonano adaptacji świetlicy na potrzeby najmłodszych uczniów. W Szkole Podstawowej nr 6 prace polegały na przystosowaniu pomieszczeń dla dzieci najmłodszych. W placówce powstały bowiem oddziały przedszkolne dla trzy- i czterolatków.

Największym przedsięwzięciem była modernizacja przedszkola z siedzibą przy ulicy Wybickiego. W placówce wykonano nową kuchnię wraz z wyposażeniem, gruntownie wyremontowano jedną z sal oraz wykonano łazienkę, wykonano nowe schody, dokonano remontu holu na pierwszym piętrze, z kolei na parterze odświeżono hole. W części budynku wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną oraz zbudowano instalację hydrantową zgodnie z wymogami ppoż. Ponadto samorząd zakupił wyposażenie szatni, zakupiono meble do czterech sal oraz doposażono sale w pomoce dydaktyczne pomocne w zajęciach dydaktycznych, logopedycznych, czy z gimnastyki korekcyjnej.

Rok szkolny w oddziałach przedszkolnych i przedszkolu rozpocznie ponad 550 przedszkolaków, z kolei w szkołach naukę rozpocznie około 2.600 uczniów w 119 oddziałach.

Gmina Kościerzyna
Kościerski samorząd w tym roku na remonty w szkołach zaplanowano kwotę 636 tys. zł. W Zespole Szkół w Skorzewie dokonano naprawy przewodu kominowego od kotła Co, wymieniono wkład ceramiczny w kominie oraz zakupiono elementy małej architektury ogrodowej i ogrodzenia. W Zespole Kształcenia w Łubianie wymieniono posadzki w holu przedszkola, korytarzu przy sali gimnastycznej oraz w dwóch salach przedszkolnych, wymieniono także drzwi wejściowe na plac zabaw przy przedszkolu. W Szkole Podstawowej w Kaliskach dokonano wymiany drzwi niesprawnej pompy obiegowej centralnego ogrzewania w kotłowni, wykonano ogrodzenie wokół wiaty na drewno w Kłobuczynie, obniżono próg przy drzwiach wejściowych do szkoły, wymieniono okna na poddaszu budynku w Kłobuczynie. Ponadto przy tamtejszym Punkcie Przedszkolnym powstał też plac zabaw.

W Kornem nastąpiła adaptacja pomieszczeń na poddaszu, remont toalet uczniowskich, rozbiórka budynku gospodarczego, w Wielkim Podlesiu - remont instalacji elektrycznej oraz wymiana punktów świetlnych na lampy LED, z kolei w Zespole Szkół w Wąglikowicach nastąpiła wymiana rozdzielnicy głównej (energia) oraz drzwi wewnętrznych w szkole podstawowej. Dla szkoły w Nowym Klinczu opracowano opinię w zakresie p.poż. przez biegłego rzeczoznawcę w zakresie dostosowania budynku na potrzeby przedszkola oraz wymieniono posadzki w gabinecie lekcyjnym i wyremontowano łazienki dziewcząt. W Niedamowie dokonano adaptacji poddasza na potrzeby dydaktyczne.

W Zespole Kształcenia w Wielkim Klinczu wykonano wyjście ewakuacyjne, wykonano instalację elektryczną na korytarzach przedszkola z montażem oświetlenia ewakuacyjnego, wymieniono instalację elektryczną w pokoju nauczycielskim, gabinecie pielęgniarki, pomieszczeniach obsługi i sanitariatach, wykonano prace dekarskie na dachu przedszkola, prace odwodnieniowe przy budynku gimnazjum, czy między innymi zamontowano kamery monitoringu wizyjnego.

Dodatkowo w szkołach w Kaliskach Kościerskich i Wąglikowicach prowadzona jest termomodernizacja w ramach projektu "Kompleksowa termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny" dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 - wsparcie dotacyjne współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Gmina Karsin
W szkole w Karsinie nastąpił remont gabinetu higienistki szkolnej poprzez między innymi doprowadzenie wody, kanalizacji i malowanie ścian. W placówce w Osowie wyremontowano jedną z sal lekcyjnych, kuchnię oraz stołówkę. Nastąpiło także malowanie ścian.

Gmina Lipusz
W szkołach na terenie gminy Lipusz, a więc w Zespole Szkół w Lipuszu oraz Szkole Podstawowej w Tuszkowach wykonano termomodernizację obiektów. W Zespole Szkół w Lipuszu docieplono skrzydło, w którym znajduje się gimnazjum, w pozostałej części budynku wymieniono drewniane okna. Natomiast w Tuszkowach docieplono ściany i dach oraz zmodernizowano kotłownię i instalację centralnego ogrzewania.

Gmina Dziemiany
W Szkole Podstawowej w Kaliszu dokonano remontu ogrodzenia, bramy wjazdowej i furtki, czego koszt wyniósł 6.000 zł. Gruntownie wyremontowano też jedną z sal lekcyjnych za kwotę 5.000 zł oraz zakupiono także nowy sprzęt, między innymi ławki, krzesła, meble itp.na łączną kwotę około 8.500 zł. W Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach wykonano remont dachu, komina, co pochłonęło około 2.000 zł oraz odmalowano sale lekcyjne.

Gmina Stara Kiszewa
W placówce w Starej Kiszewie nastąpił remont świetlicy, ponadto odmalowano ściany oraz zakupiono ławki i krzesła do dwóch sal. W szkole w Starych Polaszkach wyremontowano dwie sale lekcyjnego oraz gabinet higienistki. Wykonano również nowe ogrodzenie z elementów żelbetonowych, wymieniono drzwi, zakupiono zabawki dla klasy "O". W Nowych Polaszkach wyremontowano szatnię w części przedszkolnej, nastąpiła modernizacja gabinetu dyrektora, malowanie ścian w korytarzu przedszkola. W Górze pomieszczenia mieszkalne zaadaptowano na potrzeby szkoły, zmodernizowano łazienkę. Na remonty w szkołach samorząd wydatkował około 50.000 zł.

Gmina Nowa Karczma
W szkołach gminy Nowa Karczma wykonano remonty bieżące oraz dokonano odświeżenia placówek. Większe remonty już przeprowadzono bądź zostaną jeszcze wykonane. W związku z zalaniem szkoły w Nowej Karczmie wiosną przeprowadzono już generalny remont. Ponadto placówkę czeka też termomodernizacja. W placówce w Grabowie wykonano remont pokoju nauczycielskiego oraz trwają prace przygotowawcze do remontu dachu. W Lubaniu nastąpił remont łazienek oraz naprawiono dach na sali gimnastycznej.

Z gminy Liniewo nie otrzymaliśmy informacji na temat przeprowadzonych w szkołach remontów.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.