Nietrzeźwy weekend na drogach powiatu kościerskiego

poniedziałek, 4 września 2017 r., 11:07
fot. archiwum

Mimo wielu kampanii, policyjnych akcji rokrocznie funkcjonariusze zatrzymają od 150.000 do 200.000 pijanych kierowców - potencjalnych zabójców. Tylko w miniony weekend kościerscy policjanci odnotowali trzech nietrzeźwych kierujących, dwaj z nich spowodowali wypadki.

Do pierwszego z zatrzymań doszło w sobotę po godzinie 19. w miejscowości Kliczkowy (gm. Karsin).

- Policjanci zatrzymali do kontroli Opla Astrę, którym kierował 31-latek. Mężczyzna poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie wydmuchał 1,3 promila. Zatrzymano mu prawo jazdy kategorii B - informuje asp. Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

Ponadto w niedzielne popołudnie w Bożepolu Szlacheckim pijany 58-latek spowodował wypadek. Mężczyzna wydmuchał blisko dwa promile alkoholu. Wskutek jego nieodpowiedzialności poszkodowany został 31-latek. Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Kobyle, 27-latek mając w wydychanym powietrzu około 2,5 promila alkoholu, rozbił na drzewie prowadzonego przez siebie golfa. Obowiązywał go także zakaz prowadzenia pojazdów.

Tym razem szczęśliwie zakończyło się bez tragicznego finału wypadków. Należy jednak pamiętać, że pijani kierowcy wiozą śmierć. Jeśli więc zauważysz kierowcę, który zachowuje się podejrzanie, nigdy tego nie lekceważ. Przede wszystkim pamiętaj o swoim bezpieczeństwie - zwolnij, uważnie obserwuj sytuację i koniecznie wezwij policję. Nie bądź obojętny! Reaguj!

Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają, że za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości grożą surowe sankcje karne, a mianowicie kara pozbawienia wolności do lat dwóch, minimum trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz minimum 5.000 zł świadczenia pieniężnego. Ponadto warto pamiętać, że nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu.

Warto pamiętać, że w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości sprawcy nie tylko grozi odpowiedzialność karna włącznie z zapłatą grzywny, ale też pokrycie wszystkich roszczeń osób pokrzywdzonych. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za spowodowanie przez kierowcę szkody! Kiedy w wypadku ktoś poważnie zostanie ranny albo zginie, odszkodowania mogą sięgnąć kilkaset tysięcy złotych.

Policjanci apelują do kierowców, którzy są niepewni co do swojego stanu trzeźwości, aby przed siadaniem za kierownicę odwiedzić komisariat i poddać się badaniu alkomatem. Jest to darmowe, a z pewnością uchroni nas przed późniejszymi ewentualnymi sankcjami karnymi.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.