Wielki Klincz. Narodowe Czytanie z "Weselem" Wyspiańskiego

poniedziałek, 4 września 2017 r., 10:07
fot. nadesłane

W sobotę, 2 września odbyła się szósta edycja akcji "Narodowe Czytanie" pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu. Organizatorami tej akcji były nauczycielki Renata Abramowska i Grażyna Schmidt.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas głosowania internetowego i ogłoszona do publicznej wiadomości przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Zwyciężył dramat "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Przywitanie uczestników i przybyłych gości nastąpiło o godzinie 10. w bibliotece. Następnie nastąpiło przybliżenie autora dramatu i jego dzieła. Organizatorzy wybrali czytanie fragmentów "Wesela" akt I przez uczniów Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz absolwentów szkoły w Wielkim Klinczu uczących się obecnie w szkole średniej i wyższej.

Do udziału w Narodowym Czytaniu organizatorzy zaprosili następujących młodych lektorów: Nikola Słowik uczennica klasy Va, Julia Cieplińska, Kinga Troka, Kacper Trzciński z klasy VI, Alicja Trzcińska z klasy IIb gimnazjum, Daria Bielawska tegoroczna absolwentka kl. IIIc gimnazjum, Aleksandra Las uczennica szkoły średniej - technik spedytor, Weronika Fijał - studentka II roku filologii angielsko-chińskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W związku z Narodowym Czytaniem "Wesela" wolontariusze biblioteki przygotowali wystawę prac plastycznych pod hasłem: "Wesele oczami nastolatka", która dodatkowo uświetniła tę uroczystość i stanowiła część dekoracji. Inscenizacja "Wesela" zawierała między innymi: chatę wiejską, chochoła, roślinność, latarnie, ozdoby związane z weselem, a w tle muzyka związana z tematyką utworu.

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza w tym prezes KPZERiI - Elżbieta Brzezińska i sołtys Wielkiego Klincza - Krystyna Marczyk. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością: wójt gminy Kościerzyna - Grzegorz Piechowski oraz dyrektor szkoły w Wielkim Klinczu - Wojciech Drzewiński.

Na zakończenie nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat Narodowego Czytania i samego utworu.

Podstawowym celem akcji jest propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki.Niech czytanie stanie się sposobem na spędzenie wolnego czasu.

nadesłane/Renata Abramowska i Grażyna Schmidt

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.