Niedamowo. Rolnicy z gminy Kościerzyna dziękowali za plony

niedziela, 3 września 2017 r., 00:10
fot. AL

Msza święta dziękczynna, dożynowy korowód, dzielenie się chlebem, konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną, czy występy artystyczne - tak w wielkim skrócie przebiegało święto plonów gminy Kościerzyna. Główną rolę w tym dniu odgrywali rolnicy, do których powędrowały zarówno podziękowania, jak i nagrody za ich ciężką całoroczną pracę.

W tym roku to Niedamowo było gospodarzem gminnych dożynek. To właśnie mszą świętą dziękczynną w tamtejszym kościele zainagurowano święto plonów. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przemaszerował na pobliski plac przy szkole, gdzie odbyło się powitanie biesiadników, przekazanie bochna chleba przez starostów dożynek Mariolę i Dariusza Starków gospodarzom gminy - wójtowi Grzegorzowi Piechowskiemu oraz przewodniczącemu Rady Gminy Kościerzyna Andrzejowi Boberowi.

Nie zabrakło również symbolicznego dzielenia się chlebem oraz podziękowań dla rolników za ich trudną pracę na roli.

- Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, jak ważna jest praca rolnika. To właśnie ta praca przynosi bochen chleba, który obecny jest na każdym stole. Dożynki to taki moment, który powinien nam uzmysłowić, że wieś na której mieszkamy, praca rolnika, praca ludzi związana z ziemią jest ważna. To dzięki rolnikom wartości chrześcijańskie były przechowywane przez tyle lat, lat trudnych, lat niewoli. To wielkie zadanie, które nasi przodkowie nam pozostawili, jest ciągle aktualne. Wszystkim rolnikom chciałbym podziękować za ich codzienną, całoroczną ciężką pracę. Chciałbym też podziękować całej radzie gminy za to, że wspólnie udaje nam się ten gminny chleb dzielić w taki sposób, aby dla nikogo nie zabrakło na wspólny stole - podkreślał wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

- Chciałbym podziękować wam za waszą pracę, trud. Patrząc na to niebo, można przekonać się jak dużą wytrwałością i zapobiegliwością trzeba się wykazać, aby to co zostało posiane zebrać i nadawało się do tego, aby przetworzyć to na nasz chleb powszedni. Dlatego jeszcze raz serdecznie wam za to wszystko dziękuję. Chciałbym też prosić o dalszą pracę, aby nigdy nie zabrakło na chleba - dodawał Andrzej Bober, szef kościerskich rajców.

Dożynki były też okazją do nagrodzenia zasłużonych rolników zarówno wyróżnieniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i wójta gminy Kościerzyna.

W programie wspólne świętowania znalazł się także konkurs na najpiękniejsza koronę żniwną, loteria fantowa, czy występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru był zaś Ivan Komarenko. Po koncercie odbyła się z kolei zabawa taneczna.

Odznaczeniami "Zasłużony dla Rolnictwa" uhonorowani zostali:
Dariusz Stark
Grzegorz Muchowski
Marian Fajtek
Julian Szczypior
Wojciech Smuczyński
Władysław Meyer
Tadeusz Bucław
Piotr Stark
Roman Lemańczyk
Ludwik Ciepliński

Nagrody wójta gminy Kościerzyna otrzymali:
Łukasz Grosz
Marcin Wajer
Józef Zabrocki
Piotr Szostak
Jarosław Dobbek
Ryszard Wardyn
Adam Jaszewski
Zbigniew Strahl
Zbigniew Lipski
Józef Cybula

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.