Żniwa na Kaszubach mają się ku końcowi. Jak zapowiadają się plony?

piątek, 1 września 2017 r., 15:24
fot. MD-Z

W wielu kaszubskich gminach już odbyły się uroczystości dziękczynne za tegoroczne plony. Tymczasem jednak zbiory na Kaszubach wciąż jeszcze trwają. Kapryśna tego lata aura wydłużyła żniwa i utrudnia je rolnikom.

W powiecie kartuskim, zgodnie z szacunkami oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kartuzach, skoszono już około 80-85 proc. zbóż (stan na środę, 30 sierpnia - przyp. red.). Przez kapryśną pogodę, deszcz, rolnicy mają utrudnione żniwa.

- Jest problem z wjazdem na pola. Przez to, że ziemia rozmokła po ulewach, kombajny mają utrudniony dojazd na pola. Ciężki sprzęt tonie na polach. Poza tym, przez panującą aurę zboże ma dużą wilgotność i ci rolnicy, którzy nie mają w swoich gospodarstwach suszarni lub miejsca na suszenie, mają kłopot - informuje Regina Kleina, kierownik kartuskiego biura PODR.

Deszczowa pogoda sprzyja zwiększeniu plonów, jednak rodzi też sporo problemów. Zboże ma większą wilgotność, co może również wpływać na jakość ziarna i rozwój chorób grzybowych.

- Szacujemy, że w tym roku plony będą o sześć do dziesięciu procent wyższe niż w ubiegłym. To mokry rok, więc zboża przybywa, jednak problemem jest duża wilgotność ziarna. Jeśli zboże nie zostanie dobrze wysuszone będzie gniło, może też dochodzić do porastania kłosia - informuje Regina Kleina.

Jak dodała, w tym roku zboża atakuje czerń kłosowa i choroby grzybowe, jednak coraz więcej rolników odpowiednio chroni swoje uprawy przed chorobami.

Warto dodać, że inaczej żniwa przebiegają w miejscowościach, gdzie w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszła nawałnica. Tam sporo plantacji zbóż ucierpiało. W gminie Sulęczyno rolnicy w związku z uszkodzeniem plantacji złożyli około 20 wniosków, w gminie Sierakowice około 100.

W powiecie kościerskim w nawałnicy bardziej niż uprawy roślinne, ucierpiały maszyny rolnicze i budynki gospodarcze, tych kwestii w głównej mierze dotyczą wnioski klęskowe składane w kościerskim biurze PODR.

W powiecie kościerskim żniwa są ukończone w 70-80 procentach.

- Żniwa w tym roku przebiegają z zakłóceniami. Początkowo pogoda sprzyjała zbiorom, jednak później ulewne deszcze, sprawiły, że kombajny miały utrudniony wjazd na pola. Zboża plonują dobrze, jednak w niektórych przypadkach ziarna mogą mieć gorszą jakość ze względu na wilgoć. Ci, którym udało się zakończyć żniwa wcześniej, są z plonów bardzo zadowoleni. Właściciele dużych gospodarstw, w niektórych przepadkach mają zbiory w wysokości nawet 7 ton z hektara, plony jednak średnio będą wynosić od 3,5 do 5 ton - informuje Ewa Iwicka, kierownik PODR w Kościerzynie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.