Nowa Karczma. Strażacy i pracownicy GOPS-u w lepszych warunkach będą pomagać innym

czwartek, 31 sierpnia 2017 r., 16:22
fot. AL

Czwartek był wyjątkowym dniem dla społeczności Nowej Karczmy. Tego dnia uroczyście oddano do użytku zmodernizowany budynek strażnicy ochotniczej straży pożarnej oraz siedziby ośrodka pomocy społecznej. Dzięki tej inwestycji ci, których praca polega na pomaganiu innym, mogą to czynić w nowoczesnych i komfortowych warunkach.

Prace rozpoczęto przed ośmioma miesiącami dzięki unijnej dotacji. Samorząd pozyskał fundusze na realizację partnerskiego projektu gmin Nowa Karczma i Lipusz "Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej w Gminie Nowa Karczma i Gminie Lipusz".

- Po modernizacji świetlic, nadszedł czas, abyśmy zajęli się obiektami, które są przeznaczone na cele administracyjne i edukacyjne. Jest to projekt, który realizujemy w partnerstwie z gminą Lipusz. Obejmuje on dwa obiekty administracyjne, czyli siedzibę ośrodka pomocy społecznej i OSP oraz budynek urzędu gminy, jak również trzy obiekty oświatowe - dwa zespoły szkół w Nowej Karczmie i Lipuszu oraz Szkołę Podstawową w Tuszkowach. W ramach tego projektu wykonywane są termomodernizację oraz przebudowy poszczególnych obiektów - mówił wójt gminy Nowa Karczma, Andrzej Pollak.

W ramach prac w budynku OSP i GOPS-u wykonano docieplenie dachu i ścian, wymieniono instalację, zastosowano odnawialne źródło energii w postaci pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej na dachu. Wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa. Utwardzono i zagospodarowano plac przed wjazdem na teren OSP. Zakres obejmował też przebudowę wnętrz ze zmianami funkcjonalno-użytkowymi na potrzeby siedziby ośrodka pomocy społecznej i remizy strażackiej. Ponadto ze środków gminy w sąsiedztwie obiektu urządzony zostanie parking.

- Ten dzień na długo zapisze się w historii gminy Nowa Karczma, która w ostatnich latach prężnie się rozwija. Przy drodze wojewódzkiej ten budynek będzie wspaniałą wizytówką działań samorządu. Panie wójcie, gratuluję wspaniałych inwestycji oraz pozyskiwania środków zewnętrznych. To jedna z niewielu gmin, która może być w czołówce samorządów szybko się rozwijających. Ta inwestycja była długo oczekiwana przez druhów, jak i administrację GOPS-u - podkreślała starosta Alicja Żurawska.

Uroczystość była też okazją do wyróżnienia zarówno druhów tamtejszej jednostki OSP, jak i pracowników urzędu. Za zaangażowanie w działalność ratowniczo-gaśniczą oraz dbałość o strażnicę wyróżnieni zostali strażacy: Marek Bruniecki, Łukasz Templer oraz Paweł Hoeft, natomiast spośród urzędników podziękowania trafiły do Wojciecha Bronka - zastępcy wójta gminy Nowa Karczma oraz pracowników wydziału inwestycyjnego Rafała Jurczyka, Ewy Hincy, Małgorzaty Paliwody i skarbnika gminy - Grażyny Żywickiej.

W kierunku strażaków, jak i pracowników pomocy społecznej posypało się też wiele słów uznania i podziękowań za ich pracę.

- Te instytucje są ze sobą złączone. Jest to dobry znak, jednocześnie dający nam wizję, że trzeba się łączyć. Strażacy-ochotnicy, jak i pracownicy ośrodka pomocy społecznej są najczęściej pierwsi wtedy, kiedy potrzebna jest pomoc dla drugiego człowieka. Do św. Floriana pozostało sporo czasu, dlatego chciałbym bardzo podziękować druhom, jak i ośrodkowi pomocy społecznej, starości i wójtowi za pomoc poszkodowanym przez nawałnicę. Drodzy strażacy dziękuję za waszą służbę dla drugiego człowieka w tak trudnej, nieoczekiwanej sytuacji. Nie szczędziliście czasu i sił. Aby jednak człowiek mógł działać, potrzebny jest też sprzęt i miejsce - mówił ks. Zbigniew Wysiecki.

- We wspaniałej straży w Nowej Karczmie szpecący obiekt mógł wywoływać mieszane uczucia, natomiast teraz ta jednostka wizualnie wygląda tak pięknie, jak dobrze działa. Odnowione zostały trzy boksy garażowe, bramy. Obiekt jest ogrzewany za pomocą instalacji wykorzystującej geotermię. Strażacy mają do dyspozycji zaplecze - kuchnię, biuro, salę spotkań. Do kompleksowego zakończenia zadania, pozostało już tylko wykonanie posadzki w garażach. Wspólnie z wójtem obiecaliśmy, że w przyszłym roku zadanie to wykonamy. Strażacy, aby dobrze funkcjonować muszą mieć bowiem nie tylko sprzęt, ale także i zaplecze - zaznaczał bryg. Tomasz Klinkosz, Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie.

- Na tę inwestycję czekaliśmy parę lat i się doczekaliśmy. Jak widać po tej inwestycji, dołączamy do Europy. Bardzo cieszymy się z realizacji tego projektu - dodawał dh Krzysztof Liskowski, prezes OSP Nowa Karczma.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.