Wydano ostrzeżenia przed burzami i ulewami

czwartek, 31 sierpnia 2017 r., 10:11
fot. internet/IMiGW

W czwartek nad Kaszubami prognozowane są opady deszczu i burze z gradem. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Jak informuje synoptyk Polskiego Stowarzyszenia Meteorologii oraz portalu burzelniska.pl, Dawid Gackowski, w czwartek nad obszarem województwa pomorskiego występuje ryzyko wystąpienia ulewnych, wielkoskalowych opadów deszczu, lokalnych buz wielokomórkowych, opadów gradu do 2 cm oraz silniejszego wiatru w porywach dochodzącego do 70 km/h.

- Podczas najbliższej doby największe zagrożenie będą stanowiły intensywne, wielkoskalowe opady deszczu, które z uwagi na wzmożoną intensywność będą powodowały dość sporo utrudnień. Możliwe są podtopienia i zalania. W wielu miejscach powstaną rozlewiska wodne (głównie na drogach). Burze będą miały charakter jedno lub wielokomórkowe jednak nie będą one wybitnie intensywne. Nie oznacza to, że należy je lekceważyć.Istnieje ryzyko wystąpienia pożarów wywołanych przez uderzenie pioruna. Wiatr również może łamać niewielkie gałęzie drzew i unosić lżejsze przedmioty. Największe zagrożenie stanowić jednak będą wspomniane wcześniej opady - informuje Dawid Gackowski.

- Podczas występowania opadów szczególnie na drogach należy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. W czasie burz nie należy przebywać na otwartej przestrzeni. Należy również być przygotowanym na ewentualne przerwy w dostawie prądu i niewielkie zniszczenia spowodowane przez wiatr - przestrzega ekspert.

W związku z prognozami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia. Zgodnie z jego treścią, przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.