Uproszczone decyzje i odszkodowania dla właścicieli lasów prywatnych zniszczonych przez nawałnicę

piątek, 25 sierpnia 2017 r., 16:06
fot. AL

Samorządowcy i leśnicy debatowali, by jak najszybciej ruszyć z pomocą do właścicieli lasów prywatnych. Starostwa będą mogły zastosować uproszczone procedury przy wydawaniu decyzji zobowiązujących do uprzątnięcia zdewastowanych terenów. Lasy Państwowe przekażą z kolei 35 milionów złotych na uporządkowanie terenów leśnych.

Przedstawiciele nadleśnictw i starostw powiatowych z terenów, przez które w nocy z 11 na 12 sierpnia przeszły nawałnice niszcząc masywy leśne spotkali się w piątkowe przedpołudnie w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie. Celem spotkania było wypracowanie uproszczonych procedur wydawania decyzji zobowiązujących właścicieli lasów prywatnych do uprzątnięcia terenów.

- Spotykamy się po to, aby wypracować narzędzia administracyjne, by jak najszybciej umożliwić i ułatwić właścicielom lasów prywatnych pracę na ich terenach zgodnie z przepisami prawa. Dla nas, jako starostwa, jest to bardzo istotne, by właściciele lasów prywatnych otrzymali tę pomoc w miarę szybko. Zgłosiło się już do nas 500 właścicieli lasów państwowych. Decyzje zobowiązujące do uprzątnięcia terenów leśnych powinny wychodzić lada dzień, tymczasem pod względem kadrowym nie jesteśmy w stanie temu sprostać. Dlatego też ważne jest, aby ujednolicić wydawaną przez starostwo decyzję, by była one jak najbardziej uproszczona. Z informacji, które posiadamy wynika, że w naszym powiecie zniszczonych jest 2.500 ha lasów prywatnych, z tego 1.000 ha do odnowienia - podkreślała Alicja Żurawska, starosta kościerski.

- Wszyscy borykamy się z tymi problemami. Może w naszym powiecie straty nie są aż tak duże, ale są tu też ludzie, którzy potrzebują pomocy i nie można ich zostawić. Ludzie wiedzą tylko tyle, że muszą uprzątnąć lasy. Nie wiedzą jednak się do tego zabrać. Ludzie są zdesperowani - mówili z kolei przedstawiciele powiatów wejherowskiego i lęborskiego.

- Na dziś głównym problemem są trzy elementy. Pierwszym z nim jest uprzątnięcie terenów leśnych. Prywatni właściciele lasów nie są sobie w stanie sami z tym poradzić. Drugim elementem jest cechowanie, co jest zadaniem starostwa i nadleśnictwa. Trzecim jest zbyt. Lasy państwowe posiadają umowy z firmami skupującymi drewno. Właściciele lasów prywatnych takich kontaktów nie mają, aby tak dużą ilość drewna zbyt. W tym zakresie też mieszkańcy potrzebują pomocy, aby cena za drewno nie była niższa od środków zaangażowanych w usunięcie połamanych drzew - zaznaczał Henryk Ossowski, wicestarosta kościerski.

Nieuczciwa polityka zakładów skupujących drewno

Zarówno leśnicy, jak i samorządowcy apelują do właścicieli lasów prywatnych, by wstrzymali się ze zbytem drewna.

- Chciałbym zaapelować do właścicieli lasów prywatnych o cierpliwość i czas. Obecną sytuacją niestety wykorzystują właściciele zakładów skupujących drewno. Czasem wręcz wmawiają, że drewno nie jest wartościowe i proponują zakup za mocno zaniżoną cenę. Jak najbardziej należy przystąpić do uprzątnięcie terenów leśnych, ale z decyzją sprzedaży drewna warto zaczekać. Niestety nie mamy żadnego wpływu na nieuczciwe metody stosowane przez niektórych skupujących - apeluje Marcin Naderza, zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku

Jak dodaje starosta kościerski, nieuczciwych właścicieli zakładów skupujących drewno pod lupę wzięła policja.

- Jako powiat prowadzimy rozmowy z zakładami skupującymi drewno, aby cena była chociaż adekwatna do środków wydanych na uprzątnięcie lasu. Jednocześnie Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie śledzi poczynania małych zakładów prywatnych, które nie do końca uczciwie próbują "dogadywać się" z właścicielami lasów - mówi starosta Alicja Żurawska.

Właściciele lasów mogą liczyć na odszkodowania!

Jak poinformował Marcin Naderza z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, właściciele lasów prywatnych mogą liczyć na dopłaty za uprzątnięcie lasów. Na ten cel Lasy Państwowe przekazały około 35 mln zł. Warunkiem otrzymania środków jest wydanie przez starostę decyzji zobowiązującej do uporządkowania lasu zdewastowanego.

Właściciele lasów muszą zwrócić się do starostwa powiatowego z wnioskiem o uznanie szkód wyrządzonych na terenie leśnym. Taki wniosek następnie trafi do nadleśnictwa, które oszacuje wielkość szkody. Na tej podstawie starostwo wyda decyzję zobowiązującą właściciela lasu do uporządkowania zdewastowanego terenu.

Spotkanie z właścicielami lasów prywatnych

We wtorek, 29 sierpnia w Sali Szopińskiego w Kościerzynie o godzinie 14. Urząd Marszałkowski w Gdańsku organizuje dla właścicieli lasów prywatnych spotkanie z przedstawicielami firmy International Paper Kwidzyn oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.