Kolej na znaczku pocztowym - Muzeum Kolejnictwa zaprasza na wystawę

wtorek, 22 sierpnia 2017 r., 11:43

Pojazdy szynowe oraz osoby związane z historią kolei na znaczkach pocztowych - między innymi taką tematykę będzie przybliżała wystawa czasowa w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzyna. Jej otwarcie nastąpi w środę, 23 sierpnia o godz. 17. Wstęp bezpłatny.

- Trudno przecenić niebagatelną rolę poczty w wymianie informacji i towarów na większe odległości. Choć w pierwszym przypadku, niemal całkowicie została ona zastąpiona korespondencją elektroniczną, to jednak wysyłanie życzeń z okazji świąt oraz uroczystości, w dalszym ciągu odbywa się tradycyjną drogą. Z tą czynnością nieodłącznie związane są znaczki pocztowe, jako forma ujednoliconej opłaty. Wizerunki i przedmioty na nich umieszczane, w połowie XIX w. zainteresowały grupy ludzi, którzy na co dzień stykali się z korespondencją - podkreślają pracownicy muzeum.

Jak dodają, pierwsze stowarzyszenie zrzeszające zbieraczy znaczków powstało w 1865 r. we Francji. Jednym z założycieli stowarzyszenia i pierwszym jego prezesem był Francuz Georges Herpin, twórca terminu "filatelia", utworzonego z greckiego przedrostka philo i ateleia, co oznacza "zwolniony od opłaty".

- Początki tego ruchu na ziemiach polskich datuje się na 1893 r. Wówczas w Krakowie założono "Polski Klub Filatelistów" a rok później wydano pierwszy numer czasopisma "Polski Filatelista". Mimo wspomnianego upadku korespondencji papierowej, poczty wciąż wydają nowe serie znaczków, które niejednokrotnie mogą stanowić cenny nabytek w zbiorach kolekcjonera - podsumowuje muzeum.

Odwiedzający w najbliższym czasie Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie będą mieli okazję obejrzeć pojazdy szynowe oraz osoby związane z historią kolei zaprezentowane na znaczkach pocztowych. W środę odbędzie się bowiem otwarcie wystawy czasowej przedstawiającej właśnie tę tematykę.

Otwarcie wystawy nastąpi o godzinie 17. w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, ul. Towarowa 7. Wstęp bezpłatny.

Al
info. UM Kościerzyna

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.