Ponad 70 nowych pilarek trafi do OSP walczących ze skutkami nawałnicy

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 13:02
fot. internet/OSP Somonino

Samorząd Województwa Pomorskiego ma przekazać 100.000 zł na zakup pilarek dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które walczyły ze skutkami kataklizmu. Kolejne 100.000 zł na ten cel ma przekazać WFOŚiGW. Pilarki do ochotników z naszego województwa trafia również od Zarządu Głównego ZOSP RP. Łącznie ochotnicy mają otrzymać ponad 70 sztuk nowego sprzętu.

We wtorek odbędzie się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Podczas niej radni mają podjąć decyzję o przekazaniu 2.000.000 zł na na likwidację skutków nawałnicy w Rejonie Dróg Wojewódzkich w Bytowie, Chojnicach i Kartuzach.

- Środki będą przekazane m.in. na odtworzenie konstrukcji dróg zniszczonych przez upadające drzewa oraz odtworzenie zniszczonych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego tj. oznakowania pionowego barier energochłonnych oraz poręczy mostowych - informuje Sławomir Lewandowski z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

Ponadto radni zdecydują również o przeznaczeniu dodatkowych 100.000 zł na zakup pilarek, które za pośrednictwem gmin zostaną przekazane jednostkom ochotniczych straży pożarnych z województwa pomorskiego.

- Pilarki mają trafić do pięciu powiatów i około 30 jednostek OSP. Jeśli radni podejmą stosowną uchwałę, środki do poszczególnych gmin trafią jeszcze w tym tygodniu. Jednostki będą mogły zakupić takie pilarki, jakie potrzebują o wartości około 3.500 zł - informuje Edmund Kwidziński, dyrektor wykonawczy Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

- Ponadto jeszcze w tym tygodniu prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak przekaże 15 pilarek dla OSP, które uczestniczyły w działaniach w związku z nawałnicami, jakie przeszły nad Pomorzem. Dodatkowo 100.000 zł na zakup pilarek przeznaczy także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za te środki chcemy zakupić 25 pilarek o wysokich parametrach technicznych. Łącznie przez nasz zarząd wojewódzki przejdzie ponad 70 pilarek. Wbrew różnym głosom, związek pomaga jednostkom OSP. Na tyle, ile mamy możliwości, to pomagamy - podsumowuje Edmund Kwidziński.

Nowe pilarki to jednak nie jedyne potrzeby strażaków-ochotników. Podczas akcji ucierpiał nie tylko ich sprzęt, ale też umundurowanie. Strażacy apelują do ludzi dobrej woli o wsparcie jednostek OSP, które walczyły ze skutkami kataklizmu.

- W związku z nieopisaną katastrofą, którą dane nam było przeżyć w nocy z 11 na 12 sierpnia strażacy z naszej gminy, a także z całego województwa cały czas pomagają w usuwaniu jej skutków. Strażacy mają poniszczone mundury, hełmy i pozostały sprzęt potrzebny do usuwania skutków tej nawałnicy. Prosimy Ludzi Dobrej Woli o wpłatę na rzecz naszych jednostek na nr konta: 34 8340 0001 0200 0172 2000 0001 - Zarząd Gminny OSP RP w Dziemianach - apeluje między innymi Wojciech Szyszka, komendant Gminny OSP Dziemiany.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.