Praca i życie w Norwegii

piątek, 18 sierpnia 2017 r., 15:49
fot. nadesłane

Norwegia wielu Polakom kojarzy się z zimnem, śniegiem, zorzą polarną i trollami czy innymi stworami z ludowych wierzeń Skandynawów. To zachęca turystów, aby odkrywać ten kraj. A jak wygląda pobyt na stałe w Norwegii i czy warto podjąć tam pracę?

Norweskie procedury i przepisy

Chociaż Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, to formalności, które należy dopełnić w celu podjęcia pracy, wcale nie są skomplikowane. Norwegia jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a to niesie za sobą różne ułatwienia dla cudzoziemców z UE. Wyjeżdżając do Norwegii turystycznie wystarczy mieć ważny paszport lub dowód osobisty i można przebywać na terenie kraju do trzech miesięcy. Potem należy uzyskać jedynie pozwolenie na dłuższy pobyt. W przypadku podjęcia pracy sytuacja wygląda następująco:

• Należy zarejestrować się na policji lub w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Formularz można też wypełnić w internecie na stronie: https://selfservice.udi.no i z wydrukowanym potwierdzeniem pojawić się na komisariacie policji. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku podjęcia pierwszej pracy w Norwegii także umowę o pracę.
• Następnie, należy wystąpić o kartę podatkową do Urzędu Podatkowego. Będą wymagane: dowód osobisty lub paszport, potwierdzenie rejestracji, umowa z pracodawcą. Osoby bez numeru tymczasowego (D-nummer) otrzymają go wraz z kartą podatkową. Obok wspomnianego już tymczasowego D-nummer, istnieje także numer personalny. Jest to sposób identyfikacji osób mających status rezydenta. Numer personalny i D-nummer składają się z jedenastu cyfr. Numer personalny pełni podobną funkcję jak polski numer PESEL.
• Teraz wystarczy jedynie otworzyć konto w norweskim banku. Wymagany będzie dokument tożsamości.
• Należy pamiętać także o obowiązku meldunkowym!

Relacje w pracy

Dopełniwszy formalności, możemy skupić się na tym, jak wygląda praca w Norwegii. Relacje między pracownikami a przełożonymi są tam zdecydowanie mniej formalne niż w Polsce. Wynika to między innymi z tego, że w języku norweskim praktycznie zanikła forma "Pan/Pani". W wielu firmach organizowane są liczne przyjęcia integracyjne dla pracowników. Dress-code jest dość swobodny. Przede wszystkim liczy się wygoda - nie trzeba codziennie przychodzić do biura w garniturze. Bardzo zwraca się uwagę na przepisy BHP.

Codzienne życie w Norwegii

Powyższe zwyczaje obowiązujące w pracy wynikają ze specyficznej mentalności Norwegów, którą można także dostrzec w codziennym życiu. Ludzie nie są zbyt otwarci na początku znajomości, jednak mimo to darzą się ogromnym zaufaniem. Norweg, wychodząc z domu, często nie zamyka drzwi na klucz. Norwegia plasuje się bardzo wysoko we wszystkich rankingach badających jakość życia i zadowolenie obywateli. W 2016 roku średnia miesięczna pensja w Norwegii wyniosła prawie 20 000 PLN. Z wysokimi zarobkami wiążą się także bardzo wysokie ceny. Dla przykładu za butelkę wody zapłacimy ponad 8 zł, za bochenek chleba czy kilogram jabłek nawet ponad 10 zł.

Jak szukać pracy w Norwegii?

Lepiej nie ryzykować wyjazdu w ciemno i mieć w zanadrzu chociaż jedną dostępną posadę. Istnieje wiele serwisów internetowych, które oferują możliwość przeglądania ofert pracy w Europie. Jednym z nich jest na przykład: www.pracujwunii.pl, gdzie znajdziemy oferty pracy od sprawdzonych pracodawców.

Podsumowując...

Wyjazd do Norwegii w celu podjęcia pracy nie wymaga żadnych innych dodatkowych przygotowań. Jest to bezpieczny i przyjazny kraj. Należy pamiętać jedynie o tym, żeby nie łamać tamtejszego prawa, a wszystkie formalności załatwiać sumiennie i na czas. Kary finansowe za niedotrzymanie terminów lub złamanie przepisów mogłyby się okazać bardzo dotkliwe.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.