Mija tydzień, a służby wciąż walczą ze skutkami nawałnicy

piątek, 18 sierpnia 2017 r., 10:36
fot. AL

Mija tydzień od potężnej nawałnicy, która przeszła nad Kaszubami. Służby nadal walczą z jej skutkami. Codziennie w rejonie gmin Lipusz i Dziemiany pracuje kilkuset strażaków. W piątek na pomoc im przybyła straż wojskowa. Bez prądu nadal pozostaje kilka tysięcy odbiorców.

Pierwszą dobę pracowali nieprzerwanie. Od kilku dni walczą ze skutkami od świtu do zmierzchu. Udrażniają drogi, pomagają doraźnie zabezpieczyć zniszczone budynki, torują szlaki pod linie energetyczne. Dziennie w działaniach bierze udział kilkuset strażaków.

- Strażacy z PSP i OSP już wykonali ogromną pracę. Są to wspaniali ludzie. Pracują od rana do nocy. Naprawdę należą im się ogromne słowa podziękowania i uznania. Torują dukty pod linie energetyczne, które na dzień dzisiejszy leżą na ziemi i z tego powodu Energa przez najbliższe dni nie może odbudować linii - podkreśla Alicja Żurawska, starosta kościerski.

W rejonie gminy Lipusz strażacy powoli zmierzają ku końcowi swoich działań. W gminie Dziemian usuwanie powalonych drzew na linie energetyczne może jeszcze potrwać. W piątek do powiatu kościerskiego przybyła straż wojskowa. 16 żołnierzy będzie wspomagać strażaków w działaniach. Na terenie powiatu walczą też strażacy między innymi z powiatu kartuskiego, wejherowskiego, czy słupskiego.

Bez zasilania energią elektryczną wciąż pozostaje kilka tysięcy odbiorców. Poniżej przedstawiamy harmonogram przywracania zasilania:

Gmina Dziemiany - Kalisz, Kalisz Wybudowanie, Słone, Rzuno, Dziemiany Wieś, Dziemiany Wybudowanie
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 21.30

Gmina Dziemiany - Raduń, Dunajki, Trzebuń, Wilczewo, Dywan, Lampkowo, Borsztal, Rozwalewo, Piechowice, Szablewo
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 13. w dniu 20 sierpnia (niedziela)

Gmina Karsin - Joniny, Płęsy, Szczajewo, Przytarnia
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 20.

Gmina Kościerzyna - Garczyn, Łubiana
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 21.

Gmina Lipusz - Papiernia, Borowiec, Karpno, Nowe Karpno, Bałachy, Lipuska Huta, Lipuska Huta, Szklana Huta, Płociczno Lesnictwo, Trawice, Jasna Gwiazda, Jabłuszko, Tuszkowy, Tuszkowy Wybudowanie, Śluza, Wyrówno, Szwedzki Ostrów, Płocice, Krugliniec, Krosewo, Słupinko, Dąbrówka.
Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 21.30 w dniu 19 sierpnia (sobota)

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.