"Stoi byliczka na odłogu...", czyli widowisko dożynkowe we wdzydzkim skansenie

czwartek, 17 sierpnia 2017 r., 09:46
fot. AL

Była uroczysta msza święta, żniwa i poczęstunek u gbura - zwiedzający skansen we Wdzydzach Kiszewskich mieli okazję uczestniczyć w widowisku, stanowiącym inscenizację tradycyjnych dożynek.

Za nami Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli Dzień Matki Boskiej Zielnej. Jest to jedno z ważniejszych uroczystości religijnych i najstarsze święto maryjne w kościele katolickim. W tym dniu wierni przynoszą do kościołów zioła, kwiaty, a także dojrzałe kłosy zbóż. Poświęcone przez kapłana, a następnie pozostawione w polu, mają przynosić obfite zbiory.

Wyjątkową formę dzień 15 sierpnia przybrał we Wdzydzach Kiszewskich. Na terenie miejscowego skansenu zorganizowano bowiem tradycyjne dożynki. Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej, która odprawiona została w miejscowym kościele. Głównym punktem uroczystości było widowisko obrzędowe, stanowiące inscenizację żniw i wydarzeń z nimi związanych.

Widowisko miało na celu przypomnienie dawnych zwyczajów i tradycji kaszubskich. Za kosy i grabie chwycili nie tylko pracownicy muzeum, ale także zwiedzający skansen.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.