Potrzebna pomoc dla poszkodowanych przez nawałnicę - trwają zbiórki

środa, 16 sierpnia 2017 r., 12:55
fot. archiwum

Woda pitna, żywność, paliwo, prowadnice i łańcuchy do pił, a także piły i agregaty - to główne dary, na które liczą poszkodowani przez nawałnicę, jak i służby walczące z jej skutkami. Osoby, które zechciałyby wesprzeć akcje mogą przynosić rzeczy do Urzędu Gminy w Lipuszu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dziemianach, jak również siedziby Hufca ZKP Kościerzyna w Kościerskim Domu Kultury.

Usuwanie skutków piątkowej nawałnicy trwa i potrwa jeszcze kilka tygodni. Tymczasem sporo mieszkańców nadal pozostaje bez prądu, jak i wody. Dlatego też organizowane są zbiórki na rzecz poszkodowanych przez nawałnicę. Potrzebna jest woda pitna, żywność, ale także paliwo, prowadnice, łańcuchy do pił i agregaty.

- Przede wszystkim potrzebujemy wodę pitną, jak również paliwo do agregatów dla mieszkańców. Ich zasoby materialne powoli się wyczerpują, więc byłaby to dla nich duża pomoc. Paliwo jest też potrzebne strażakom, którzy nadal usuwają skutki nawałnicy. Obecnie oczyszczają linie energetyczne, by jak najszybciej przywrócić dostawy prądu oraz usuwają drzewa, które grożą przewróceniem się i zagrażają między innymi budynkom - podkreśla Mirosław Ebertowski, wójt gminy Lipusz.

Można przekazywać też żywność oraz środki czystości.

- Jeśli znalazłby się ktoś, kto mógłby przekazać nam piłę spalinową, to bardzo pomogłoby to nam w działaniach. Sprzęt, którym dysponujemy już zużywa, a nawet nie mamy, gdzie kupić nowego - zaznacza wójt Mirosław Ebertowski.

Dary można przynosić do Urzędu Gminy w Lipuszu do godziny 20.

Pomocy potrzebują też mieszkańcy gminy Dziemiany.

- Najbardziej przydatne są środki czystości, woda mineralna, trwała żywność. Bardzo zależy nam też na łańcuchach i prowadnicach do pił. Są to rzeczy, który są nam bardzo potrzebne. Nie mamy bowiem ich skąd brać, więc jeśli miałby ktoś łańcuchy do pił (głównie piły są marek Husqvarna i Stihl), to tego typu rzeczy są w tej chwili najbardziej potrzebne - apeluje Leszek Pobłocki, wójt gminy Dziemiany.

Rzeczy można przynosić do siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dziemianach.

Na pomoc poszkodowanym ruszają harcerze

Zbiórką darów dla mieszkańców gmin Lipusz i Dziemiany, którzy ucierpieli wskutek nawałnicy organizuje Hufiec ZKP Kościerzyna.

- Osoby, które chciałyby wesprzeć poszkodowanych przez nawałnicę, mogą przynosić dary od środy do piątku w godzinach od 18. do 20. do siedziby hufca, który mieści się w Kościerskim Domu Kultury przy ulicy Długiej w Kościerzynie - informuje Alina Cyrzon, komendantka Hufca ZKP Kościerzyna.

Przynosić można plandeki, folie do przykrywania, mieszanki do rozcieńczania paliwa, olej do smarowania łańcuchów, paliwo do pił, łańcuchy do pił, rękawiczki robocze, folie spożywcze, miotły, grabie, taczki, latarki, baterie, jednorazowe naczynia i sztućce, koce, ręczniki, pościele, papier toaletowy, ręczniki kuchenne, płyny do naczyń, worki na śmieci, środki higieniczne, łopaty.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.